کارشناسان مجرب ما در خدمت شما

اخذ پروانه ساخت اصفهان

در شرکت سیما سازه، با تمرکز بر تسهیلات و اخذ پروانه‌های مورد نیاز، خدمات جامع اخذ پروانه در اصفهان را به مشتریان ارائه می‌دهیم. تیم ما از مراحل آغازین تا نهایی فرآیند، با دقت و حرفه‌ای، مشتریان را در مسیر دریافت پروانه مربوط به پروژه‌های مختلف همراهی می‌کند. خدمات اخذ پروانه شامل مشاوره در مراحل مختلف، کمک در تهیه مدارک مورد نیاز، تسریع در فرآیند اخذ پروانه و پیگیری دقیق از آغاز تا پایان است. هدف ما ارائه‌ی یک فرآیند شفاف و سریع برای مشتریان است تا آنان بتوانند به بهترین شکل از مجوزها و پروانه‌های مورد نیاز برای پروژه‌های خود استفاده کنند. اگر به دنبال راهی برای اخذ پروانه مربوط به پروژه‌هایتان در اصفهان هستید، با شرکت سیما سازه تماس بگیرید. ما آماده‌ایم با تخصص و دانش، در این فرآیند پیچیده به شما کمک کنیم و امور مربوط به پروانه‌دهی را به سادگی برایتان انجام دهیم.

مهندس خجسته

مهندس خجسته

کارشناس ارشد امور ساختمانی و شهرداری ها

مراحل دریافت پروانه ساختمان

لازم به ذکر است برای صدور اخذ پروانه یا جواز ساخت لازم است ۶ مرحله ای که در زیر به توضیح آن پرداخته شده را به طور دقیق و به نحو احسنت انجام دهید :

مرحله اول) تشکیل پرونده

اولین مرحله ، مرحله تشکیل پرونده میباشد که در این جا فرد مالک یا شخصی که از طرف او وکالت دارد باید با ارائه تمام مدارک مورد نیاز برای انجام این کار به یکی از دفاتر خدمت الکترونیک که در نزدیکی محل پروژه واقع شده است مراجعه کند. در دفتر خدمات مربوطه میتوانید درخواست خود که مبنی بر دریافت پروانه تخریب و نوسازی میباشد را ثبت کنید ، بعد از تشکیل پرونده و ثبت در خواست مورد نظر باید درخواست بازدید از ملک را نیز در دفتر خدماتی ثبت کنید. پس از آن یک مأمور از شهرداری برای بازدید از ملک مذکور در تاریخ مشخصی که به شما اطلاع داده می شود ، می‌ آید و مواردی همچون ابعاد ملک، ، بنای موجود، عرض‌ گذر و… را ثبت میکند.

مرحله دوم) آماده سازی دستور نقشه:

در دومین مرحله در روند انجام این پروسه پس از بازدید و بررسی ملک توسط مامور مورد نظر ، از طرف شهرداری دستور نقشه برای مالک ارسال می‌شود. در این دستور نقشه اطلاعاتی مانند :

 1.  اصلاحی شهرداری
 2.  تعداد طبقات مجاز برای ساخت
 3.  مساحت هر طبقه در دستور نقشه اعلام می‌شود.

این اطلاعات بر اساس نوع پهنا ، عرض‌ گذر و برخی اطلاعات دیگر زمین محاسبه و گزارش شده است. پس از تکمیل این مرحله و در مرحله بعدی باید این اطلاعات از طف شخص مالک به مهندس معمار که در واقع نقش طراح نقشه ی اطلاحی را دارد ، ارجاع داده شود.

مرحله سوم) طراحی نقشه

معمولا طراحی نقشه مهمترین و اصلی ترین بخش کار در روند دریافت پروانه ساختمان است. در این مرحله طراحی باید بر اساس دستور نقشه آغاز شود. سپس نقشه های طراحی شده  با ضوابط شهرداری و ضوابط آتش‌ نشانی بررسی و چک می شوند و طراحی بهینه ای بر روی آن ها انجام می شود. این نقشه های طراحی شده باید از دیدگاه زیبایی ، تأمین حداکثر پارکینگ ، هماهنگی ، هارمونی و… در بهترین حالت ممکن قرار داشته باشند. بعد از این که نقشه‌های مربوطه طراحی و تکمیل شد مجددا باید به دفتر خدمات الکترونیک ارسال شود تا بررسی های لازم بر روی آن انجام شود و اگر نیاز به بازنگری یا اصلاح داشته باشد به شما گزارش داده شود.

مرحله چهارم) پرداخت عوارض

تا اینجا کار، دستور نقشه و طراحی نقشه معماری را گذرانده ایم، بعد از گذارندن این مورد نوبت به پرداخت عوارض می رسد.در هر منطقه بر اساس تراکم موجود ، تعداد طبقات و مترژ ساختمان میزان عوارض محاسبه می‌شود. مالک موظف است که مبلغ تعیین شده را پرداخت کند و پرداخت باید به اداره درآمد مالیات باشد.

مرحله پنجم) آماده سازی مدارک پیش نویس

بعد از این که شما کارهای مربوط به پرداخت عوارض و دریافت تأییدیه مبنی بر پرداخت عوارض تخریب و نوسازی  را انجام دادید و از سر گذراندید ، حال نوبت به تهیه‌ی مدارک پیش‌نویس می‌رسد.برای تهیه پیش‌نویس شخص مالک  باید به دفاتر خدمات مراجعه کند و فرم درخواستی تحت عنوان  تعیین ناظر را پر و تکمیل کند.بعد از انجام این کار و تکمیل فرآیند مورد نظر تنها کافی است که منتظر تماس و معرفی ناظر از سوی دفتر خدمات بماند.بعد از تعیین ناظر، مالک بایستی قرادادی را بین خود و ناظر عقد کند. قرارداد تدوین شده باید برای سهمیه (برگ سبز) و همچنین تعهد رعایت اصلاحی و تأییدیه ناظر نما به دفتر خدمات تحویل داده شود. لیست مدارک پیش‌نویس شامل موارد زیر می‌باشد:

 • برگه سبز برگ مهرشده ۴ رشته شامل ساز، معماری ، برق و مکانیک
 • برگ سبز (سهمیه) ناظر به همراه قرارداد مالک و ناظر
 • برگه تعهد رعایت اصلاحیه و تأییدیه نما
 • فایل های نقشه سازه ، برق و مکانیک
 • چک‌ لیست‌های مبحث ۱۹ ۶ بارگذاری و زلزله
 • برگه تعهد مشاوره ژئوتکنیک و تأییدیه خاک

مرحله ششم) چاپ پروانه

آخرین مرحله از مراحل صدور پروانه ساختمان چاپ آن می باشد. بعد از تائید چهار رشته برای اخذ تأییدیه‌ ها (توسط کنترلر) دفتر خدمات الکترونیک ، نوبت تأییدیه‌ های زیر می‌باشد :

 • طرح تفصیلی بر و کف
 • رئیس صدور پروانه
 • معاون شهرسازی و معماری
 • تأییدیه شهر

که با انجام این موارد می توانید پروانه ساختمان خود را کسب کنید.

پروانه ساختمان چه مدت اعتبار دارد؟

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که جواز یا پروانه ساختمان تا چه مدت اعتبار دارد در این خصوص باید گفت که  پروانه ساختمان تا ۲ سال پس از تاریخ صدور از اعتبار بر خور دار است. معمولا مدت‌ زمان کافی و لازم برای ساخت تمام پروژه ‌های ساختمانی برحسب متراژ آن‌ها اعلام‌ می شود و چنانچه شخص مالک نتواند در این مدت فرآیند ساخت و ساز را به اتمام برساند ابتدا به او اخطار داده ‌می شود و در نهایت مشمول پرداخت عوارض تعویق خواهد شد. در مورد این که مهلت هر مرحله از عملیات ساختمانی  چگونه است نیز باید گفت که تمامی این موارد برحسب متراژ و تعداد طبقات در جدولی تعیین می‌گردد و به مالک تحویل داده می شود. اما به‌عنوان یک معیار کلی ساخت یک ساختمان حدود ۴ سال در نظر گرفته می‌شود و مهلت داده می شود. نکته : با توجه به این که شهرداری فرصت کافی برای تمدید پروانه ساخت در نظر گرفته است بنابراین بعد از پایان این دوره تمدید پروانه ساختمان امکان‌پذیر نخواهد بود. اگر مدت زمان شما برای ساخت به پایان رسیده باشد و عملیات هنوز پایان نیافته بود مالک ملزم به دریافت مجوز ساخت جدید و پرداخت ۲۰ درصد از محاسبات پروانه به نرخ روز خواهد شد. در این صورت شهرداری پروانه قبلی را برای یک دوره سه‌ ساله تمدید می‌کند.

هزینه صدور پروانه ساختمان چقدر است؟

در مورد هزینه هایی که باید برای صدور پروانه ساخت پرداخت کنید به این صورت است که هزینه صدور پروانه در هر شهر و استان ، با توجه قیمت منطقه ای مصوب شده است که این هزینه توسط شهرداری محاسبه و به مالک اعلام می شود و باید این نکته را بدانید که نمی توان حتی برای دو منطقه متفاوت در یک شهرستان نیز ، یک قیمت واحد برای صدور پروانه ساخت در نظر گرفت. اما مبلغی که باید به سازمان نظام مهندسی و مهندسین طراح ،ناظر ، مجری پرداخت شود هرساله بر اساس تعرفه سازمان نظام مهندسی محاسبه و اعلام می شود که این هزینه ها تقریبا در تمام کشور ، یکسان می باشد.

در پروانه ساخت چه اطلاعاتی درج می شود؟

با دریافت پروانه ساختمان شما می توانید به اطلاعاتی که در زیر آمده است ، دسترسی داشته باشید :

 • ۱.هویت مالک و مشخصات متقاضی صدور پروانه ساختمان
 • ۲.نوع مالکیت
 • ۳.شماره و تاریخ صدور پروانه
 • ۴.مهلت شروع عملیات و اعتبار پروانه ساختمانی
 • ۵.نوع اسکلت بنا
 • ۶.مشخصات مهندسین ناظر
 • ۷.مساحت زیر بنا
 • ۸.شمالی یا جنوبی بودن ملک
 • ۹.طراح و مجری ساختمان
 • ۱۱.تاسیسات موجود در بنا
 • ۱۲.تعداد طبقات و مشخصات طبقات
 • ۱۳. وضعیت پارکینگ
 • ۱۴.آدرس دقیق و کروکی ملک
 • ۱۵.گواهی نداشتن خلافی و گواهی پایان ساخت

نتیجه گیری:

به عنوان سخن کار باید گفت اگر تمامی مراحلی که گفته شد را به طور دقیق انجام دهید در روند انجام و دریافت پروسه پروانه ساخت مشکلی برای شما انجام نمی شود و می توانید در مدت زمان مشخصی به پروانه ساختمان دسترسی داشته باشید.

5/5 - (3 امتیاز)

امور مالی/حقوقی اصفهان