آجر قرمز ،زرد یا ترکیبی

این مطلب برای اولین بار درسیما سازه منتشر شده:

انتخاب شما برای سوله کدام است؟

در ابتدا بررسی ویژگی های هر یک از آجرها اطلاعات خوبی جهت تصمیم گیری در انتخاب مناسب ترین آجر در اختیار ما خواهد گذاشت.
آجر قرمز : برای تولید این آجر از خاک شیل استفاده می شود. این خاک از آسیاب کردن سنگ شیل تولید می شود. رنگ این خاک ذاتا طوسی تیره است و بعد از پخت به رنگ قرمز در می آید.
از ویژگی های بارز آجر قرمز میتوان به مقاومت فشاری بالای آن و درصد جذب آب پایین آن اشاره کرد.رنگ این آجر به صورت طبیعی قرمز میباشد و در برابر نور خورشید و حرارات هیچ تغییر رنگی ندارد . همچنین به علت درصد جذب آب پایین در برابر بارندگی و جذب مواد محلول در آب باران که باعث کدر شدن رنگ آجر می شود مقاوم است و طول عمر بالایی دارد. که ویژگی های ذکر شده این امکان را به معماران و سازندگان میدهد تا از آجر قرمز علاوه بر نمای ساختمان ، به عنوان متریال مناسب جهت کف فرش مدنظر قرار بگیرد.

آجر قرمز به صورت های مختلفی تولید میشود :
• آجر لفتون قرمز
• آجر پلاک قرمز
• آجر کف فرش قرمز
• آجر قزاقی قرمز

آجر زرد : ماده تشکیل دهنده این آجر خاک رس است . خاک رس از قدیمی ترین متریال بنایی در ایران بوده است ، معادن این خاک در کشور فراوان و در دسترس است ، که به همین علت جزء ارزان ترین مصالح به شمار می رود.
مهم ترین ویژگی این آجر قیمت پایین آن نسبت به متریال های دیگر است . وزن آن نیز به نسبت سبک است و این آجر به علت تولید انبوه همیشه و به راحتی در دسترس است. این آجر مقاومت فشاری پایین و درصد جذب آب بالابب دارد که باعث می شود این آجر از استاندارد های پایینی برخوردار باشد.
آجر زرد در شکل های زیر تولید می شود:

مطالعه بیشتر  معرفی چند مدل از نماهای مدرن ساختمان

• آجر لفتون زرد
• آجر پلاک زرد
• آجر ختایی
• آجر کف فرش زرد
• آجر قزاقی زرد

آجر زرد

آجر گلبهی (ترکیبی):
این آجر از ترکیب خاک رس و شیل تهیه می شود. میتوان با تغییر درصد اختلاط این خاک ها ، آجر گلبهی تیره یا روشن تولید کرد.

آجر گلبهی ترکیبی همانطور که از اسم آن مشخص است، حد وسط آجر قرمز و آجر زرد می باشد.

این اجر نه درصد جذب آب بالای آجر زرد را دارد و نه وزن بالای آجر قرمز.
رنگ این آجر بسیار چشم نواز می باشد و از لحاظ بصری کاملا کاربران فضایی که در آن از این آجر استفاده شده اغنا میکند.
به علت ویژگی های ذکر شده آجر گلبهی یکی از معدود متریال های مورد تائید شهر سازان و معماران برای نماسازی در شهرهای تاریخی مرکز کشور به شمار می رود.

آجر گلبهی نیزهمانند دو آجر دیگر به صورت اجر لفتون گلبهی ، آجر پلاک و آجر قزاقی یا همان سنتی تولید میشود.
مطلب بالا توضیح مختصری از هر یک از آجر های قرمز ، زرد و گلبهی برای انتخاب آجر مناسب برا ی ساخت سوله به مقایسه آجر لفتون گلبهی، آجر لفتون قرمز و آجر لفتون زرد می پردازیم.

آجر لفتون یا ده سوراخه آجری است مکعبی که به وسیله سوراخ هایی مدور در آن از وزن آن کاسته شده است ، آجر لفتون در ابعاد استاندارد ۵/۵*۱۰*۵/۲۱ یا ۷*۱۱*۲۳ سانتی متر تولید میشود. آجر لفتون به صورت سه طرف نما و چهار طرف نما در بازار موجود می باشد.
اولین فاکتوری که سازندگان برای انتخاب متریال مناسب مدنظر قرار میدهند کیفیت آن است . آجر لفتون قرمز همانطور که در توضیحات آجر قرمز گفته شد با توجه به ویژگی های ذاتی خاک شیل به مراتب بالاتر از انواع دیگر است و آجر لفتون قرمز تنها آجری است که استاندارهای جهانی را داراست و امکان صادرات آن وجود دارد.

مطالعه بیشتر  درآمد هوشمند سازی ساختمان

دیگر ویژگی ای که کار فرمایان و سازندگان برای انتخاب مد نظر قرار میدهند، قیمت آجر لفتون می باشد.

قیمت آجر لفتون قرمز با توجه به بالاتر بودن قیمت خاک شیل نسبتا بالاتر است اما باید در نظر داشت که کیفیت بالاتر اجر لفتون قرمز و گلبهی باعث میشود که تلفات کمتری داشته باشند که این امر در قیمت تمام شده محصول قابل توجه است.
فاکتور دیگری که در هزینه ی تمام شده آجر موثر است هزینه حمل آن می باشد که با توجه به سنگین تر بودن آجر قرمز هزینه حمل آن نیز بیشتر خواهد شد، بدین صورت که هزینه حمل آجر لفتون قرمز نسبت به آجر لفتون زرد حدود %۲۵ و آجر لفتون گلبهی نسبت به زرد %۲۰ بیستر می باشد.
به صورت کلی اگر شما خواهان نمایی شاخص تر و با طول عمر بیشتر می باشید گزینه ی مناسب آجر قرمز می باشد ولی اگر قیمت تمام شده فاکتور اصلی برای شما در تصمیم گیری باشد بهترین گزینه آجر لفتون زرد است.

این نوشته آجر قرمز ،زرد یا ترکیبی برای اولین بار ظاهر می شود در سیما سازه (simasaze.ir).

سیما سازه یکی از بزرگترین هلدینگ های فعال ایران در زمینه ساخت و ساز است که خدماتی از جمله تغییر کاربری اراضی اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، مشارکت در ساخت اصفهان، تهاتر ملک اصفهان، رفع حکم تخریب اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، اخذ پروانه اصفهان، اخذ سند اصفهان را ارائه می دهد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *