ابعاد آجر سفال و محاسبه تعداد آجر مورد نیاز برای هر متر مربع

این مطلب برای اولین بار درسیما سازه منتشر شده:

ابعاد آجر سفال را باید حتما در زمان خرید آن برای دیوار چینی یا سایر مصارف بدانید تا براساس فضای خود و ابعاد آجر تعداد مورد نیاز را به کارخانه سفارش دهید. ابعاد آجر سفال به صورت استاندارد باید ۲۰ در ۲۰ در ۱۵ سانتی‌متر باشد، اما در بازار اغلب به ابعاد حدودی ۱۸ در ۱۸ در ۱۳ سانتی‌متر تولید می‌شود و تقاضا در بازار هم برای این ابعاد بیشتر است. آجرهای سفالی در حال حاضر در ابعاد و طرح‌های متنوعی تولید می‌شوند و شما بر حسب نیاز خود به راحتی می‌توانید آجر مورد نظر را در بازار پیدا کنید. در مورد آجر سفال با ابعاد استاندارد ۲۰ در ۲۰ در ۱۰ سانتی‌متر هم باید به این نکته توجه داشته باشید که در بازار این آجرها با ابعاد ۱۸ در ۱۸ در ۸ سانتی‌متر تولید و عرضه می‌شود و اغلب مشتریان به دلیل وزن کمتر و قیمت مناسب تر در مقایسه با سایر آجرها این مدل را برای ساخت و ساز سفارش می‌دهند. در فروشگاه بزرگ مصالح ساختمانی سیما سازه (simasaze.ir) تنوع آجرهای سفال بسیار زیاد است و مشتریان از سراسر کشور می‌توانند متناسب با نیاز و سلیقه خود آجر مورد نظر را از سایت ما انتخاب کرده و یا به صورت تلفنی به همکاران ما در تیم فروش سیما سازه (simasaze.ir) سفارش دهند تا در اسرع وقت آجر به محل مورد نظر آنها ارسال شود.

انواع ابعاد آجر سفال

امروزه در صنعت ساختمان سازی توجه به کیفیت و قیمت مواد اولیه اهمیت خاصی دارد. یکی از مهمترین عناصر در این زمینه آجر و یا آجر سفال است که در زمان ساخت اغلب ساختمان‌ها از آن برای دیوار چینی و یا ساخت سایر بخش‌های ساختمان استفاده می‌شود. آجرهای سفال جز پر کاربردترین آجرهای ساختمانی هستند و انواع مختلف آن در حال حاضر در بازار موجود است. ابعاد آجر سفال برای دیواره‌های بیرونی معمولا ۲۰*۲۰*۲۰ و یا ۱۵*۲۰*۲۰ انتخاب می‌شود. البته در بازار اندازه های این آجر سفال در حد یک الی دو سانتی‌متر کوچکتر است. برای استفاده از آجر سفال در مناطق مرطوب و یا بسیار خشک پیشنهاد ما به شما استفاده از آجر سفال فوم دار است که در ابعاد ۲۰*۲۰*۲۰، ۱۵*۲۰*۲۰، ۲۰*۳۸*۱۵ تولید و در بازار موجود است. همچنین برای دیواره های داخلی آجر سفال به ابعاد تیغه‌های ۱۰ سانتی‌متر و ۸ سانتی‌متر توصیه می‌شود. اگر محدودیت فضایی داشته باشید هم می‌توانید از تیغه‌های سفالی به ابعاد ۷ سانتی‌متر و یا حتی ۵.۵ سانتی‌متر استفاده کنید. این آجر محصولی از کارخانجات آجر سفال در اصفهان است که جایگزین مناسبی برای آجر لفتون ۵.۵ سانتی‌متری محسوب می‌شود. آجر سفال اصفهان دارای دو درجه‌ی کیفی است که استفاده از آجر سفال درجه دو این محصول در مناطق مرطوب و بارانی توصیه نمی‌شود. دلیل آن هم شوره زدن سریع در مقابل بارندگی و رطوبت است. جدا از آن محصولات درجه ۲ دارای ابعاد کاملی نیستند و قیمت کمتر آن نسبت به نوع درجه یک دلیل بر توجیه اقتصادی آن نمی‌شود و مقرون به صرفه نیست. توصیه می شود برای احتیاط و صرفه جویی در هزینه‌های آینده از مشاوره تخصصی بهره بگیرید و آجر سفال ارزان در نوع کار خود را تهیه نمایید.

مطالعه بیشتر  ردفین از بهترین شهرهای کانادا برای دوچرخه سواری رونمایی کرد

محاسبه تعداد آجر سفال برای هر متر دیوار

یکی از مهمترین مراحل صرفه جویی در هزینه‌ها بدون شک دانستن تعداد محصول مورد نیاز برای ساخت و ساز است. برای تخمین تعداد آجر سفال مناسب برای ساخت دیوار راهکار‌های مختلفی وجود دارد که در زیر به دو نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

روش اول:

  • حجم دیوار = ضخامت دیوار * طول دیوار * ارتفاع دیوار
  • حجم آجر سفال = حجم دیوار *۰.۸
  • تعداد آجر سفال = حجم یک آجر سفال / حجم آجر سفال

روش دوم:

  • مساحت آجر و ملات = (ارتفاع آجر+۱.۵ سانتی‌متر)* طول آجر
  • تعداد در هر متر مربع = مساحت آجر و ملات / ۱۰۰۰۰
  • تعداد آجر سفال = جمع کل طول دیوارها * ارتفاع دیوار * تعداد در هر متر مربع

کاربردهای انواع آجر سفال براساس ابعاد

آجرهای سفالی کاربردهای مختلفی دارند و این موضوع را می‌توان براساس ابعاد هم دسته بندی کرد. در واقع شما براساس ابعاد آجر مورد نیاز می‌توانید از آن در بخش‌های مختلف ساختمان سازی استفاده کنید.

کاربردهای انواع آجر سفال براساس ابعاد

آجر سفال با تیغه ۷ و ۵.۵ سانتی‌متری: این آجر برای جاهایی که قطر زیادی لازم نباشد استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان به دیواره های کنار آسانسور و راه پله اشاره کرد. کاربرد این آجر جداکننده بودن دیواره‌های داخلی و خارجی است و برای ساخت دیواره‌های نازک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع آجر از آجر سفال‌های ارزان موجود در بازار است و بسیار مقرون به صرفه است ولی محدودیت‌های مختلفی هم دارد.

  • آجر سفال با تیغه ۱۰ سانتی‌متری: این گونه دارای دو مدل ۵ و ۶ حفره است که از لحاظ کیفیت و کاربرد تفاوتی باهم ندارند. بیشتر برای جداکردن دیواره‌های داخلی ساختمان و یا دیوار اتاق‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. آجر سفال تیغه ۱۰ سانتی به دو صورت تهیه می‌گردد، یکی در آفتاب و دیگری با دستگاه خشک کن خشک می‌شود. از لحاظ کیفیتی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند ولی از لحاظ زیبایی، نوع خشک شده با دستگاه شکلیل‌تر است. این آجر سفال با قیمت ارزان و مقرون به صرفه نسبت، تا حدودی دارای خاصیت عایق حرارتی و صوتی هم است. برای آجرهای تولید کارخانه معمولا ابعاد همان ابعاد اسمی ولی برای آجرهای درجه ۲ و اجر های دستی این ابعاد ۱۸.۵*۱۸.۵*۸.۵ یا تا ۱ و ۲ سانتی متر با ابعاد اسمی فاصله دارد.
  • آجر سفال ۱۵ سانتی‌متری: این آجر با تیغه ۱۵ سانتی‌متری برای جدا کردن دیواره‌های داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آجر سفال دارای وزنی بسیار سبک بوده و در کاهش وزن ساختمان نقش موثری ایفا می‌کند.
  • آجر لفتون ۵.۵ سانتی‌متری: خصوصیات این آجر لفتون همانند آجر سفال ۱۵ سانتی‌متری است با این تفاوت که رنگ آن متفاوت است که دلیل آن هم تفاوت در ترکیبات مواد اولیه آن است.
  • آجر نما: این محصول در سه سایز ۳ x 21، ۷ x 21 و ۵.۵ x 26 وجود دارد و همانطور که از نام آن مشخص است، برای نمای دیوارهای خارجی یا داخلی مورد استفاده قرار می¬گیرد. ضخامت آجر های نسوز نما و آجر نما رسی و موارد معمولا ۲.۵ سانتی متر است.
مطالعه بیشتر  با معایب و مزایای آجر نسوز آشنا شوید

اسامی انواع آجر سفالی

در شهرهای مختلف کشور عزیزمان، آجر سفال با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود که ممکن است با برخی از آنها آشنا باشید. لذا بهتر است با انواع آن آشنا شوید تا بدانید تفاوت آنها فقط در نام است و نه در کاربرد و کیفیت. چند نمونه از این اسامی اعم است از: تیغه سفالی، آجر تیغه ای، سفال تیغه ای، بلوک تیغه، بلوک تیغه سفالی، بلوک سفال تیغه، آجر سفال تیغه، آجر سفال دیواری، سفال دیواری، تیغه دیواری، سفال دیواری، بلوک دیواری، بلوک سفالی دیواری و موارد دیگر که ممکن است با نام‌های دیگری هم مورد استفاده قرار بگیرد که در اینجا ذکر نشده است.

اسامی انواع آجر سفالی

ویژگی های آجر سفال مناسب

از مشخصات یک آجر سفال خوب داشتن ظاهری با رنگ یک دست و بدون ترک است همچنین باید دارای لبه‌ها و گوشه‌هایی با زاویه قائمه باشد، برای خرید آجر فال باید به چند نکته مهم نیز توجه شود. از آن جایی که ابعاد متنوعی از آجر سفال در بازار وجود دارد، باید اندازه واقعی محصول خود را بطور دقیق مشخص کنید تا تعداد تقریبی صحیحی را بتوانید برای استفاده تهیه نمایید. برای بارگیری آجر سفال هم باید توجه داشته باشید که چه تعداد از این محصول در وسیله مورد نظر جای می‌گیرد. زیرا هزینه بار اضافی بسیار سنگین است. همچنین توجه به ضخامت تیغه‌ها و ازدیاد وزن به علت کیفیت دستگاه‌ها و مواد مورد استفاده جز نکات بسیار مهم است که باید در زمان خرید آجر برای دیوار کشی به آن توجه کنید.

ویژگی های آجر سفال مناسب

نحوه دیوار چینی با آجرهای استاندارد سفالی

برای دیوار چینی با سفال تیغه باید به ابعاد آجر سفال توجه داشت، زیرا در دیوار چینی بلوک‌ها باید به طور کامل قفل و بست بشوند و در تقاطع‌ها باید هشت‌ گیر باشند، به این معنا که نصف طول یک بلوک در داخل ضخامت دیوار دیگر قرار گیرد. این دیوار باید کاملاً قائم و افقی باشد و بندها باید با فاصله یک رج در مقابل یکدیگر و شاقولی باشند. ضخامت بندها باید طبق نقشه‌های اجرا باشد و بین ۱۰ تا ۱۲ میلی‌متر اندازه آن است. قبل از شروع دیوار چینی بلوک‌ها باید به طور کامل زنجاب شوند تا آب ملات را جذب نکنند. همچنین برای جلوگیری از افت بندها، می‌توان از بلوک‌های نیمه ‌شروع استفاده کرد تا نیاز به شکستن بلوک‌ها در محل اجرا نشود.

مطالعه بیشتر  چگونه قیمت هر ماشین آجر را محاسبه می کنند ؟

 نحوه دیوار چینی با آجرهای استاندارد سفالی

سوالات متداول

۱. انواع آجر سفال به چند دسته تقسیم می‌شود؟

آجرهای سفالی بر اساس نحوه تولید، کیفیت و ابعاد مختلف به دسته‌های متنوعی تقسیم می‌شوند. از نظر کیفیت آنها به سه دسته درجه دو، درجه یک و ممتاز یا ویژه تقسیم می‌شوند.

۲. کدام ابعاد آجرهای سفال پر مصرف تر است؟

آجر سفال خود به چند دسته تقسیم می‌شود که شامل آجر سفال تیغه‌ای، فوم دار و آجر سفال سقفی است، هر یک هم ابعاد پر مصرف و پر کاربردی را دارند. ابعاد استاندارد آجر سفال عموماً ۲۰*۲۰*۱۵ سانتی‌متر است، اما در بازار این ابعاد با اختلاف ۱ الی ۲ سانتی متری تولید و عرضه می‌شود.

۳. چرا دقیق بودن ابعاد آجرهای سفال در ساخت و ساز بسیار مهم است؟

دقیق بودن ابعاد آجر سفال اهمیت زیادی در ساخت و ساز دارد. ابعاد دقیق مواد ساختمانی از جمله آجرها اجازه می‌دهد که ساختمان به صورت منظم و مطابق با نقشه‌ها و استانداردهای معمولی ساخته شود. ابعاد نامناسب می‌تواند به ناتوانی در ایجاد اتصالات صحیح، افزایش هدر رفت مواد و ضعیف شدن ساختمان منجر شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم ابعاد انواع آجر سفالی را با شما در میان بگذاریم و در مورد کاربرد هریک از آجرها بر حسب ابعاد آن توضیحاتی را جهت راهنمایی به شما بگوییم تا در زمان خرید آجر سفالی کار شما برای انتخاب آجر مناسب راحت تر شود. در زمان تهیه آجر حتما به ابعاد دقیق آن توجه داشته باشید و تعداد سفارش خود بر حسب آن ثبت کنید. شرکت سیما سازه (simasaze.ir) در زمینه تولید و فروش انواع مصالح ساختمانی همچون سنگ‌ و آجر سابقه طولانی و درخشانی دارد و همواره با تولید بهترین مصالح و عرضه آنها با بهترین قیمت و کیفیت به مشتریان خود توانسته آنها را راضی نگه دارد، محصولات گروه سیما سازه (simasaze.ir) به سراسر کشور عرضه می‌شود. برای خرید و اطلاع از قیمت انواع آجرهای سفالی، تزئینی و سایر مصالح ساختمانی می‎‌توانید با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۲۷۶۹۴۲ دفتر فروش شرکت سیما سازه (simasaze.ir) تماس بگیرد و از شرایط خرید محصولات ما مطلع شوید.

این نوشته ابعاد آجر سفال و محاسبه تعداد آجر مورد نیاز برای هر متر مربع برای اولین بار ظاهر می شود در سیما سازه (simasaze.ir).

سیما سازه یکی از بزرگترین هلدینگ های فعال ایران در زمینه ساخت و ساز است که خدماتی از جمله تغییر کاربری اراضی اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، مشارکت در ساخت اصفهان، تهاتر ملک اصفهان، رفع حکم تخریب اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، اخذ پروانه اصفهان، اخذ سند اصفهان را ارائه می دهد.

امتیاز شما به خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *