انواع آجر نما

این مطلب برای اولین بار درسیما سازه منتشر شده:

آجر نما برای زیبا سازی ساختمان بسیار کاربردی هستند آجر نمایی که در بازار عرضه می شوند باید دارای استاندارد های خاص خود را داشته باشند و در برابر سرما و گرما و رطوبت و نفوذ آب از خود مقاومت نشان دهند و همین طور در برابر تابش نور خورشید و اشعه ی خورشید تغییر رنگ ندهد به این دلیل در مرحله های تولید با حرارت بالایی پخته می شوند. البته برای دوام بیشتر آجر های نما از مواد نانو به عنوان پوششی برای آجرها استفاده میشود که باعث بالا رفتن دوام و استحکام در شرایط آب و هوایی میشود به جرات می توان گفت نه تنها این آجر در برابر هوا ، رطوبت ، برف ، تگرگ ، باران ، تابش نور خورشید مقاوم هست در برابر انواع کپک ها و ریز موجودات دیگر نیز دوام دارد.

در میان جنس های متفاوتی از ترکیبات آجر و سنگ ، آجر نما های نسوز در میان سایر آجر نما و سنگ تراورتن دارای شهرت زیادی هستند اما جنس های متفاوت دیگر ی نیز در بازار وجود دارد که با تلفیق ماهرانه ی آنها با آجر می توان نماهای منحصر به فردی را ایجاد نمود اگر بخواهیم بدونه تعارف و با نمای کلی به جزئیات نگاهی بیندازیم بسیاری از نماهای آجری چه به خودی خود و چه با مواد های دیگری ماند سنگ و چوب و سیمان و غیره همیشه دارای مجبوبیت خود را داشته اند.

انواع آجر نما جدید و مدرن :

امروزه بسیاری از نماکاران ترکیبی از سنگ و آجر نسوز را پیشنهاد می کنند چرا که تلفیق این دو جنس نه تنها زیبایی ساختمان را برعهده دارد بلکه بسیار جنس اقتصادی در بازار ها می باشد.
در نماهای سنگ و آجر ساختمان ها و انواع کافی شاپ ها و… از سنگ های گوناگونی استفاده میکنند که رایج ترین و بهترین این سنگ ها به عبارت زیر است :

 • سنگ مرمیت
 • سنگ گرانیت
 • سنگ تراورتن
 • سنگ مرمر
 • سنگ لایم استون
 • سنگ چینی

انواع آجر نما ها :

 1. آجر نسوز پلاک
 2. آجرنسوز آنتیک
 3. آجر نسوز رستیک
 4. آجر سنتی
 5. آجرنما شیل
 6. آجر نما رسی
مطالعه بیشتر  معرفی صفر تا صد آجر قرمز نمای ساختمان

نما های آجری مدرن :

ساده بودن ولی در عین حال شیک و خاص بودن یکی از ویژگی های نماهای جدید است در تولید و طراحی نماهای آجری مدرن به این خصوصیات توجه بسیاری میشود از جمله :

تکنیک چیدن آجر

اصول هندسی آجر

نبودن خط های منحنی در آجر

به کار بردن خط های افقی و عمودی

انضباط در چیدمان دکوراسیون

اجرای نماهای آجری مدرن :

در تولید نماهای آجری مدرن از بسیاری تجهیزاتی مدرن و به روز استفاده می شود مدل های این نما ها از روشی به صورت الگوریتمی و تولید آنها به صورت دیجیتالی می باشد اما متاسفانه امروزه امکان فراهم آوردن وسایل های تولید دیجیتال نبوده و طراحان باید راهی جهت تولید آن پیدا نمایند
نماهای آجری مدرن مانند سایر نماهای دیگر با راه و روش های ملات ماسه سیمان ، به کار بردن چسب یا با اجرای روش خشک قابل اجرا هستند.

اجرای نمای ساختمان آجری مدرن به روش خشک نسبت به روش اجرا با ملات و چسب مزایای بیشتری دارد، این مزیت ها عبارتند از:

صرفه جویی در انرژی :

در اجرا رساندن نمای مدرن به طرز خشک ابتدا باید یک حریق حرارتی به صورت جداگانه با اتصالات مکانیکی و یا چسب به پیکره ی ساختمان فیکس می شود و به ساختار بندی نگهدارنده ای که از جنس فلز فولاد یا چوب است به ساختمان اتصال می یابد تا ساختمان با رعایت فاصله از حریق حرارتی روی اسکلت نگه دارنده قرار گیرد محیطی که بین نما و عایق وجود دارد در حقیقت یک عایق حرارتیست.

عایق بودن در برابر رطوبت :

در روش اجرای نمای خشک در نمای مدرن آجری می تواند در آب و هوایی مرطوب و در دیواره های باران گیر از عایق رطوبتی نیز استفاده کرد.

نصب بسیار راحت و آسان نما :

این نوع نما های مدرن به راحتی و سادگی نصب می شوند و نیازی به نیروی حرفه ای یا استاد کار نیست.

تاثیر مناطق بر زمان اجرا :

هنگام نما کاری با آجر های مدرن با طرز روش ملات و چسب مانعی وجود دارد به نام مساعد نبودن هوا که در حالت روش خشک این تهدید به کلی حذف می گردد.

نبود ضایعات :

می توان به جرات گفت این راه و روش به هیچ وجه ضایعات ساختمانی تولید نمی کند در روش خشک بدونه برداشتن سطوح دیوار می توان روی همان دیوار نما را به اجرا برسانند پس به طور کلی نمای مدرن هرگز سرو صدایی ایجاد نمی کندو همچنین ضایعاتی تولید نخواهد شد.

مطالعه بیشتر  چگونه شوره آجر را از بین ببریم ؟

وجود بازسازی مجدد و نگهداری نماهای خشک :

چنانچه در اثر حادثه دچار آسیب دیدگی شود ترمیم و بازسازی پنل ها بسیار کار راحتی است تا آنجایی که عمری برای ساختمان نمانده ولی می توان تمام سازه ها و مصالح هایی که استفاده شده است را در جای دیگری استفاده نموند که این روش بسیار مناسبی در هزینه ها میباشد.

طول عمر آجر نما :

دوام نماهای دوغاب ۱۵سال است و پس از این دوره نیازمند تعمیر و نوسازی می باشد در انجام نماهای خشک با نظر به روش های نصب کننده ی صنعتی عمر مفید نما تا بالای ۵۰ سال می باشد و مانند نماهای دوغابی نیازمند بازسازی و تعمیر و نگهداری نمی باشد.

چگالی پایین نما :

با توجه به سبک تر بودن نمای خشک وزن مرده ساختمان کاهش می یابد. هر چقدر وزن ساختمان کمتر باشد نیروی زلزله بر آن کمتر غالب میگردد.

تغییر رنگ ندادن و سفیدک نزدن آجر :

به دلیل نمکی که در مواد اولیه ی آجر استفاده می کنند ممکن است نمای بیرونی ساختمان رنگی سفید به خود بگیرد در به کار بردن روش خشک برای آجر های مدرن این مشکلات وجود ندارد. همچنین استفاده از ملات ماسه سیمان باعث تیره تر شدن رنگ آجر ها می شود که با اجرای نما به صورت خشک این موضوع برطرف خواهد شد.

بهترین آجر نما

مزایا و معایب های نمای آجری ساختمان :

آجر های نما دارای فواید و معایب هایی دارد که هر خریدار کننده ای باید قبل از به اجرا رساندن با آنها آشنا شود.

مزایای نماهای آجری:

 • در دسترس بودن آجر ها
 • مقرون به صرفه بودن قیمت آجر
 • نصب سریع و آسان
 • مقاومت در برابر تابش نور خورشید و تغییرات آب و هوایی
 • دوام بالا
 • مقاوم بودن در برابر حریق

معایب استفاده از آجر نما :

 • ایجاد شوره در نما
 • بالا رفتن وزن ساختمان
 • کدر شدن رنگ آجر به مرور زمان

آجر نسوز :

می توان تنوع این نوع آجر نسوزرا در رنگ های گوناگون و طرح ها و مدل های این آجر یافت این نوع آجر با استفاده از خاک نسوز و دیگر مواد معدنی تولید و در بازار عرضه می شود آجر نسوز نسبت به سایر دیگر آجر ها نیازمند دما و حرارت بیشتری برای پخت نیازمند است به دلیل حرارت زیادی که به آجر منتقل می شود یک واکنش شیمیایی در آجر رخ میدهد که پیکره ی آن را در برابر حوادث طبیعی بسیار مقاوم میباشد بهتر است بگوییم برای ساخت انواع کوره ها و دودکش و باربیکیو و شومینه و … استفاده میشود آجر های انگلیسی ، آجر شاموتی نمونه ای از آجر نسوز می باشد

مطالعه بیشتر  مقایسه استحکام آجر ساختمانهای امارات و ایران

کاهش انتقال هوا از داخل ساختمان به بیرون از ساختمان و کاهش انتقال سرما و گرما از بیرون به داخل ساختمان به دلیل وجود آجر نما
این نوع آجر نما در برابر تابش نور خورشید بسیار مقاوم است و تغییری در رنگ و ابعاد آن ایجاد نمی شود
کاربرد نماهایی مدرن باعث شیک و خاص شدن ساختمان می گردد
مقاومت آجر نمای نسوز در برابر حوادث طبیعی

معایب آجر نسوز نما :

بالابردن وزن ساختمان

تیره شدن رنگ آجر نما به دلیل آلودگی هوا و یا باران های اسیدی و شوره و سفیدک زدن آجر به دلیل وجود نمک در مواد اولیه پس باید برای جلوگیری از شوره و سفیدک زدن آجر از محلول نانو استفاده نمایید.
هر محصول مشخص شده و قیمت هر متر مربع آجر نما نسوز ،به طور فرم و تمام قیمت ها به صورت تومان نوشته شده است .

از ۲۴۵۰ تا ۵۳۰۰ تومان
۲٫۵×۷×۳۱
قرمز روشن، ،قرمز تیره ،رندوم

آجر قرمز نسوز انگلیسی ۷ سانتی
از ۳۴۰۰ تا ۶۵۰۰
تومان
۲٫۵×۷×۳۱
کرمی ، زرد، پرتقالی، طلایی

آجر نسوز شاموتی ۷ سانتی
از ۵۳۰۰ تا ۶۵۰۰
تومان
۲٫۵×۷×۳۱
سفید
آجر نسوز سفید ۷ سانتی
از ۷۰۰۰ تومان
۲٫۵×۷×۳۱
طوسی تیره
آجر نسوز طوسی ۷ سانتی
از ۸۰۰۰ تومان
۲٫۵×۷×۳۱
مشکی
آجر نسوز مشکی ۷ سانتی

این نوشته انواع آجر نما برای اولین بار ظاهر می شود در سیما سازه (simasaze.ir).

سیما سازه یکی از بزرگترین هلدینگ های فعال ایران در زمینه ساخت و ساز است که خدماتی از جمله تغییر کاربری اراضی اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، مشارکت در ساخت اصفهان، تهاتر ملک اصفهان، رفع حکم تخریب اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، اخذ پروانه اصفهان، اخذ سند اصفهان را ارائه می دهد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *