طراحی‌های معماری مدرن با استفاده از آجر نما

این مطلب برای اولین بار درسیما سازه منتشر شده:

مهندسان در زمان طراحی نمای ساختمان از مواد و متریال مختلفی همچون چوب، سنگ، کاشی و آجر جهت زیباسازی این فضا استفاده می‌کنند تا ساختمان ظاهری مدرن و چشم نواز داشته باشد. نمای بیرونی ساختمان یک پنجره به دنیای داخلی بنا محسوب می‌شود و در تاثیرگذاری بر تجربه و واکنش افراد نسبت به ساختمان نقش مهمی ایفا می‌کند. از این رو طراحی نما در معماری مدرن بسیار مهم و حیاتی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. آجر نما یکی از جذاب ترین و کاربردی ترین مصالحی است که از آن برای زیباسازی نمای بیرونی استفاده می‌کنند، این آجرها ظاهری مدرن به ساختمان می‌دهند و به همین دلیل جز محبوب ترین عناصر در طراحی نما در بین مهندسان معمار هستند. در فروشگاه بزرگ مصالح ساختمانی سیما سازه (simasaze.ir) تنوع آجر نماها زیاد است و مشتریان از سراسر کشور می‌توانند متناسب با نیاز خود بهترین مورد برای استفاده در نمای ساختمان را از سایت انتخاب کرده و یا به صورت تلفنی به همکاران ما در تیم فروش سیما سازه (simasaze.ir) سفارش دهند.

نقش آجر نما در طراحی مدرن

آجر نقش مهمی در تحقق نظم و قاعده‌مندی در طراحی ساختمان‌ها دارد، استفاده از آجر همچنین باعث افزایش سرعت ساختمان ‌سازی شده است و این آجرها به خوبی توانسته‌اند تلفیقی جذاب از معماری سنتی و مدرن را در کنار هم رقم بزنند. استفاده از آجر در نمای ساختمان یکی از قدیمی ترین عناصر معماری سنتی است که تا به امروز توانسته محبوبیت خود را در بین مهندسان معمار و عموم مردم حفظ کند و به یک عضو جدایی ناپذیر در معماری مدرن تبدیل شود. در حال حاضر و با پیشرفت تکنولوژی تولید آجر برای طراحی نما شکل جدیدی به خود گرفته و آجر نما یکی از ارزان ترین و با کیفیت ترین متریالی است که می‌توان از آن برای طراحی نمای بیرونی استفاده کرد. سرعت بالای اجرا و یکپارچگی که آجر به نمای بیرون می‌دهد، چیزی نیست که به راحتی بتوان با مصالح دیگر جایگزین کرد.

چرا آجر با معماری مدرن تناسب بالایی دارد؟

در معماری مدرن همواره مصالح به کار رفته در طراحی نما باید از اصول یکپارچگی، سادگی و کارایی به صورت همزمان برخوردار باشند، به همین دلیل می‌توان آجرهای نما را یکی از بهترین متریال‌ها برای زیباسازی نمای ساختمان در معماری مدرن در نظر گرفت و کاربرد این آجرها در معماری مدرن زیاد است. آجرها یکی از مهمترین اصول معماری مدرن یعنی سادگی را به نمای بیرون ساختمان می‌دهند تا تلفیق این عنصر سنتی با معماری مدرن به یک اثر بی نظیر و تاثیرگذار تبدیل شود. رنگ بندی متنوع و جذاب آجرهای جدید باعث شده استفاده از آنها در طراحی نما حال و هوایی متفاوت به ساختمان بدهد و هماهنگی بیشتری با طرح‌ها مدرن ایجاد کند. ترکیب آجرها نما در طراحی مدرن با پنجره‌های بزرگ مربع و مستطیلی شکل فضایی جذاب و شیک به نمای بیرونی ساختمان می‌دهد. این ترکیب جز متداول ترین مدل‌های استفاده از آجر در نمای ساختمان است که به دلیل سادگی و در عین حال مدرن بودن مورد استقبال قرار گرفته است.

مطالعه بیشتر  بهترین خانه هوشمند

تاثیر رنگ آجر نما در معماری مدرن

یکی از جنبه‌های مهم آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان تنوع رنگی آن است، آجر نما در انواع رنگ‌ها و تونالیته‌ها عرضه می‌شود. این تنوع در رنگ‌ها به معماران و طراحان امکان می‌دهد تا نماهای ساختمان‌ها را با تنوع و زیبایی بیشتری طراحی کنند. طیف گسترده از رنگ‌ها شامل زرد و قهوه‌ای در بازار موجود است که بسیار جذاب و محبوب هستند. این رنگ‌های گرم تاثیر زیبایی و دلنشینی را به نمای خارجی ساختمان‌ها اضافه می‌کنند. رنگ آجر نقش مهمی در معماری مدرن ایفا می‌کند، انتخاب رنگ مناسب آجر برای استفاده در نمای ساختمان می‌تواند به ایجاد ارتباطی هماهنگ و جذاب بین ساختمان و محیط اطراف آن کمک کند. همچنین تاثیرات رنگی آجر می‌تواند بر روی احساسات و انطباق با محیط اطراف تاثیر بگذارد. به‌طور کلی تنوع رنگی آجر مورد استفاده در نمای ساختمان و قابلیت آن در تطابق با محیط و شرایط معماری مدرن از اهمیت بسزایی برخوردار است و به طراحان امکان می‌دهد تا نماهایی با هویت و جذابیت متنوع ایجاد کنند.

 تاثیر رنگ آجر نما در معماری مدرن

انواع آجر در طراحی نمای ساختمان

آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان از خاک رس ساخته می‌شود و یک گزینه معمول در طراحی نماهای بیرونی ساختمان است. این آجر ابتدا با ابعاد ۲۰×۳ سانتی‌متر تولید می‌شد و به “آجر سه سانتی” معروف بود. اما ابعاد آن در سال‌های اخیر و با افزایش تقاضاها به ۲.۵×۳۱×۷ و ۲.۵×۲۶×۵.۵ تغییر کرده‌ا تا با نیازهای معماری مدرن سازگاری بیشتری داشته باشد. آجر مورد استفاده در نمای ساختمان را معمولا در رنگ‌های زرد و گلبهی می‌توان در بازار پیدا کرد، این دو نوع آجر از نظر مواد اولیه یکسان هستند و تفاوت رنگ آن‌ها به مدت زمان پخت آجر برمی‌گردد. آجر نمای ساختمان باید به سرعت بعد از تولید بر روی نمای ساختمان نصب شود. در غیر این صورت بعد از دو هفته لکه‌های سفید روی آجر نمای ساختمان ظاهر می‌شود که به آن “گل آهک” معروف است و عملا آجر نامناسب می‌شود. برخی از معمارها هم از آجرهای نسوز که تنوع رنگ بیشتری دارند در طراحی نمای بیرونی استفاده می‌کنند و تا فضایی زیبا ایجاد کنند.

کاربرد آجر در طراحی نمای ساختمان

آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان علاوه بر استحکام و ماندگاری بالا، فرآیند نصب راحت و سریعی هم دارند و این موضوع باعث شده استفاده از این مصالح در طراحی نمای ساختمان محبوبیت زیادی داشته باشد. در معماری مدرن همه چیز به سبک سادگی و یک دست بودن پیش رفته و بسیاری از المان‌های اضافی از فضای بیرونی ساختمان حذف شده است، اما آجرهای نما به دلیل تصویر یکپارچه‌ای که به نمای بیرونی می‌دهند هنوز هم جز محبوب ترین مصالح ساختمانی در معماری مدرن هستند. بیشتر مهندسان از آجر در طراحی نمای بیرونی ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌کنند تا فضایی جذاب به خانه بدهد. آجر علاوه بر زیبایی، دوام و استانداردهای ایمنی بالاتری به نما می‌بخشد. همچنین آجر در مقایسه با برخی نماهای مدرن دیرتر فرسوده می‌شود و از دوام و ماندگاری بالایی دارد. آجر یک جزء مهم در طراحی نمای ساختمان است و کاربردهای مختلفی از جمله موارد زیر دارد:

مطالعه بیشتر  کمیسیون ماده ۱۰۰ در شهرداری‌ چیست؟

کاربرد آجر در طراحی نمای ساختمان

مزایای طراحی نمای ساختمان با آجر

به طور کلی آجر یک جزء مهم در طراحی و ساخت نماهای ساختمانی است که ظاهر زیبا و عملکرد بسیار خوبی دارد و به ساختمان‌ها شخصیت و شکوه می‌بخشد. شاید به همین دلیل است که آجر در طول این سال‌ها محبوبیت خود را بین افراد فعال در صنعت ساختمان سازی حفظ کرده و هنوز هم یکی از کاربردی ترین مصالح در طراحی نمای بیرونی است. تنوع و گستردگی ساخت ‌و سازها باعث کاربردی‌ تر شدن آجر و مصالح این چنینی در طراحی نما شده و اغلب معماران در تلاشند تا از تمامی مزایای این مصالح در زیباتر کردن نمای بیرونی استفاده کنند. سازگاری آجرهای نسوز و سنتی با انواع سبک‌های دکوراسیون یکی از مهم ‌ترین مزایای استفاده از آن‌ها محسوب می‌شود. به صورت کلی از جمله طراحی نمای ساختمان با آجر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای طراحی نمای ساختمان با آجر

  • زیبایی و طراحی: آجر به عنوان یک جزء زیبایی و تزئینی در نماهای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آجرهای مختلفی با رنگ‌ها و اشکال مختلف برای ایجاد طراحی‌های زیبا و متنوع در نماها استفاده می‌شود. همچنین استفاده از این آجرها در شهرهای سردسیر باعث ایجاد حس گرمی و صمیمیت بین مردم می‌شود و روحیه ساکنان را بهبود می‌بخشد.
  • عایق حرارتی: آجر از نظر عایق حرارتی هم یک گزینه عالی برای پوشاندن نما است. این نوع نماها توانایی عایق‌سازی حرارتی را دارند و می‌توانند به حفظ دمای مناسب داخل ساختمان کمک زیادی کنند.
  • مقاومت در برابر عوامل طبیعی: آجر مورد استفاده در نمای ساختمان مقاومت خوبی در برابر عوامل طبیعی همچون باد، باران، گرما، و سرما دارد. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که نماهای ساختمان‌ها با آجر به ماندگاری و دوام بالاتری دست یابند.
  • استفاده پایدار: از دیدگاه محیط زیست، آجرهای مورد استفاده در نما به عنوان یک از مصالح ساختمانی پایدار مورد تایید است. تولید و استفاده از آجرها کمترین تاثیر ممکن را بر روی محیط زیست دارد.
  • هزینه پایین نصب و نگهداری: یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت استفاده از آجر جهت زیباسازی نمای ساختمان قیمت ارزان و راحتی نصب این آجرها است. آجر نما سبک است و در طولانی ‌مدت لق نمی‌شود و در محل نصب شده پایدار باقی می‌ماند.
مطالعه بیشتر  مزایا و معایب Zigbee

سوالات متداول

۱. نقش آجر در طراحی‌های مدرن ساختمان چیست؟

امروزه با وجود طراحی‌های مدرن و معماری های مدرن نقش آجر بیش از همیشه حائز اهمیت است از این رو داشتن آجر در نمای ساختمان و طراحی‌های خود می‌توانید جذابیت‌های بسیاری را به نمای شما بیفزاید.

۲. مزایای استفاده از آجر در طراحی نمای ساختمان چیست؟

آجر به دلیل قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه‌ای که دارد می‌تواند یک انتخاب مناسب طبق بودجه ما باشد. هزینه نگهداری و نصب آجر بسیار پایین‌تر از مصالح دیگر است. دوام و ماندگاری بالای آجر باعث شده است تا بسیاری از سازندگان این محصول را همیشه در بین مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار دهند. آجر یک متریال طبیعی است که کمترین آسیب را به طبیعت می‌رساند. آجر یک متریال مناسب برای عایق دما و صدا است.

۳. آیا استفاده از آجر در نمای ساختمان قدیمی شده است؟

خیر، آجرها به عنوان عناصر کلیدی در نماهای داخلی و خارجی ساختمان با تنوع رنگی و استفاده در انواع طراحی‌ها، هویت و جذابیتی خاص ایجاد می‌کنند. انتخاب آجر مناسب و اطلاعات دقیق در مورد نصب و استفاده از آنها ضروری است تا نماهای زیبا و دلبندی ایجاد شود.

سخن پایانی

استفاده از آجر در نمای ساختمان مزایای زیادی همچون زیبایی، دوام، عایق حرارتی و تنوع طراحی دارد و جز محبوب ترین مصالح ساختمانی است. آجر مورد استفاده در نمای ساختمان با عرض کم و ضخامت مناسب تولید و در بازار عرضه می‌شود به خصوص برای پروژه‌هایی که نیاز به ظریف‌ کاری دارند، این آجرها بسیار کاربردی است. این ضخامت مناسب همراه با مقاومت فشاری بالا از مهمترین فاکتورهایی است که در خرید آجرنما مد نظر قرار می‌گیرد. همچنین نصب آسان و سازگاری با شرایط محیطی خارجی آجر را به یک انتخاب مناسب برای نمای ساختمان‌ها تبدیل کرده است. برای خرید و اطلاع از قیمت انواع آجرهای تزئینی، مورد استفاده در نما و سایر مصالح ساختمانی می‎‌توانید با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۲۷۶۹۴۲ دفتر فروش شرکت سیما سازه (simasaze.ir) تماس بگیرد و از شرایط خرید محصولات ما مطلع شوید.

این نوشته طراحی‌های معماری مدرن با استفاده از آجر نما برای اولین بار ظاهر می شود در سیما سازه (simasaze.ir).

سیما سازه یکی از بزرگترین هلدینگ های فعال ایران در زمینه ساخت و ساز است که خدماتی از جمله تغییر کاربری اراضی اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، مشارکت در ساخت اصفهان، تهاتر ملک اصفهان، رفع حکم تخریب اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، اخذ پروانه اصفهان، اخذ سند اصفهان را ارائه می دهد.

امتیاز شما به خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *