عجیب ترین پل های جهان؛ از پل 300 متری آمریکا تا 33 پل + ویدئو

این مطلب برای اولین بار توسط تیم تولید محتوا شرکت ساختمانی سیما سازه گردآوری و منتشر شده است.

عجیب ترین پل های جهان؛ از پل 300 متری آمریکا تا 33 پل + ویدئو

پل‌ها، این سازه‌های مهندسی شگفت‌انگیز در شهرهای مدرن نقش مهمی دارند. در این مطلب با معرفی عجیب ترین پل های جهان ما را همراهی کنید.

در نظر اول چیز جالب توجهی درباره پل‌ها در کار نیست که بخواهد نظر کسی را به خود جلب کند، اما رویکرد ما در فهرست عجیب ترین پل های جهان، پرداختن به این مسئله است که یک پل، فراتر از اینکه بخش ارتباط دهنده دو منطقه مرتفع باشد، می‌تواند یک شاهکار مهندسی دقیق و یک اثر هنری زیبا هم باشد.

پل های عجیب جهان

پل تاریخی به درازای تمدن‌های بشری دارد و از زمان شکل‌گیری قدیمی‌ترین تمدن‌ها، پل‌ها هم برای ارتباط مناطق مختلف که با آب یا دره‌های عمیق از هم جدا شده‌بودند شکل گرفتند.

امروزه و در بسیاری از شهرهای مدرن در سراسر دنیا، پل‌های زیبا و باشکوهی در انواع آبی، پیاده‌روی یا ماشین‌رو ساخته شده که شهرت زیادی دارند و بعضا حتی به نماد یک شهر بدل شده‌اند. این مطلب 10 مورد از عجیب ترین پل های جهان را معرفی می‌کند.

پل آبی ماگدبورگ (آلمان)

پل آبی یا قنات ماگدبورگ که در نزدیکی شهری به همین نام در آلمان واقع شده است، در واقع راه‌حلی برای کاهش ترافیک آبی در کانال‌های آبی اطراف ماگدبورگ است که با عبور از روی رودخانه البه، کانال البه هاول در شرق را به کانال میتلند در غرب وصل می‌کند.

این کانال آبی امکان تردد انواع قایق‌ها و کشتی‌های بزرگ را بین شرق و غرب رودخانه البه فراهم می‌کند که پیش از این ناگزیر بودند مسیرهای فرعی زیادی را طی کنند اما حالا به سادگی در عرض چند دقیقه می‌توانند از بالای رودخانه البه عبور کنند. طرح این پل اولین بار در دهه 1930 میلادی برنامه‌ریزی شد اما ساخت آن به بعد از جنگ سرد موکول شد.

پل-قنات پون دو گار (فرانسه)

پل-قنات پون دو گار (فرانسه)

کمتر تمدن باستانی مانند رومی‌ها هنر پل‌سازی دقیقی داشته است به طوری که نمونه‌های شاهکار پل‌سازی در روم باستان را حتی می‌توان دور از سرزمین اصلی روم و در سرزمین‌های تابعه یافت.

مطالعه بیشتر  برترین طرح‌های مسابقه معماری ای وولو 2019 معرفی شدند

شبکه پیچیده قنات‌های رومی در سراسر این سرزمین باستانی و وسیع، گسترده بود و در بخش‌های مختلف آن وظیفه آب‌رسانی به مناطق خشک قلمرو را داشت. چنین هدفی مستلزم ساخت پل‌های خاصی بود چراکه بعضا قنات‌ها باید با عبور از موانع طبیعی مختلف، مناطقی مرتفع را به هم متصل می‌کردند.

گرچه بسیاری از نمونه‌های چنین طراحی خاصی تا زمان ما از بین رفته است، اما خوشبختانه یک نمونه جذاب آن، یعنی پل پون دو گار در فرانسه بر جای مانده که این روزها یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار در این کشور محسوب می‌شود.

ارتفاع پل بیش از 155 فوت (بیش از 50 متر) است که حتی برای پل‌های امروزی هم ارتفاع زیادی محسوب می‌شود و متشکل از سه طبقه با قوس‌های متعدد و زیبا است.

پل اژدها (ویتنام)

پل اژدها (ویتنام)

اساسا پل در دو حالت ساخته می‌شود، یا با مطالعه دقیق توپوگرافی منطقه و شرایط آب و هوایی آن، یک طرح مهندسی دقیق بر اساس محاسبات معماری مدرن تهیه می‌شود و یک پل دقیق و زیبا شکل می‌گیرد، یا مانند آنچه در ویتنام انجام شده، یک پل ساده ساخته می‌شود و اژدهایی غول‌پیکر و آتشین روی آن قرار داده می‌شود.

پل اژدها در ویتنام در سال 2013 و به مناسبت سی و هشتمین سال آزادسازی دانانگ در طول جنگ ویتنام به بهره‌برداری رسید که فرودگاه دانانگ را به خیابان‌های اصلی شهر متصل می‌کند. در بدنه اژدهای تزئینی پل بیش از 2500 چراغ LED تعبیه شده و در دهان اژدها هم یک شعله‌افکن بزرگ قرار گرفته تا در شرایط خاص زیبایی بیشتری داشته باشد.

پل هلیکس (سنگاپور)

پل هلیکس (سنگاپور)

هلیکس یک پل عابر پیاده در منطقه خلیج مارینا در سنگاپور است که موسسات اداری و تجاری این منطقه را که در دو طرف آب واقع شده‌اند به هم وصل می‌کند. مانند بسیاری دیگر از پل‌های عابر پیاده، این پل هم ساختاری ساده دارد اما بخش زیبای آن، طراحی مارپیچی و دو رشته‌ای مشابه با طرح DNA است که زیبایی خاصی به ظاهر پل بخشیده است.

هلیکس به عنوان یکی از عجیب ترین پل های جهان اولین بار در سال 2010 و به عنوان یک جایگزین سبک برای پل ماشین رو کنار خود، یعنی پل Bayfront به بهره‌برداری رسید.

مطالعه بیشتر  اسراری بزرگ در تاریخ بشر که حالا برملا شده‌اند

در هلیکس در طول روز سایبان‌های فولادی در نقاط خاصی برپا می‌شوند که مکان‌های ایده‌آلی برای صرف ناهار یا وقت‌گذرانی کارمندان ادارات اطراف هستند. در طول شب، مارپیچ DNA با تعداد زیادی چراغ LED روشن می‌شود و ظاهری زیبا و مدرن به پل می‌بخشد.

پل رویال جورج (ایالات متحده آمریکا)

پل رویال جورج

پل رویال جورج در استان کلرادو آمریکا در داخل یک شهربازی بزرگ واقع شده است و مرتفع‌ترین پل آمریکا و یکی از مرتفع‌ترین‌ها در جهان محسوب می‌شود که در حدود ارتفاع 956 فوتی (380 متری) از سطح زمین قرار گرفته است. پل در سال 1929 ساخته شد و دو انتهای دره رویال را که از عمیق‌ترین دره‌های ایالات متحده محسوب می‌شود را به هم متصل می‌کند.

طول پل هم 384 متر است و قدم زدن روی آن تجربه جذابی از تماشای دره زیبای رویال را برای رهگذران فراهم می‌کند. همین مسئله سبب شده تا در طول سال پل رویال جورج یکی از پربازدید‌ترین مناطق سراسر آمریکا باشد.

پل نانپو (چین)

پل نانپو به طول 5.15 مایل، یکی از طولانی‌ترین پل‌های جهان محسوب می‌شود و خصلت اصلی آن مربوط به رمپ‌های دایره‌ای شکل آن است که نقش مهمی در کاهش ترافیک در ساعات شلوغ روز دارند.

رمپ اصلی پل ساختار خاصی متشکل از رمپ بزرگ و دایره‌ای در مرکز در کنار خروجی‌های کوچکتری دارد که بسیاری از جاده‌های اطراف را به هم متصل می‌کند.

مشکل اصلی شهر در این منطقه ترافیک سنگین در ساعات شلوغی بود و پیش از اینکه پل نانپو در سال 1991 به عنوان یکی از عجیب ترین پل های جهان افتتاح شود، تنها راه عبور از رودخانه هوآنگ پو، سوار شدن بر کشتی بود. اما حالا در کنار حمل و نقل دریایی، پل خود کمک مهمی به کاهش ترافیک کرده است.

پل بادبان‌های دوقلو (بریتانیا)

پل بادبان‌های دوقلو یکی از عجیب ترین پل های جهان است که طراحی آن در بخش مرکز از دو بازوی بالارونده جهت عبور کشتی‌ها تشکیل شده است. این البته طراحی خیلی خاصی نیست و نمونه‌های مشابه را می‌توان در سراسر اروپا و حتی انگلستان یافت.

اما آنچه پل بادبان‌های دوقلو را خاص کرده، طراحی خاص دو بازو است که به جای مستطیل‌های معمولی، شکل دو مثلث را دارند که وقتی برای عبور ترافیک آبی باز می‌شوند، شباهت زیادی به بادبان‌های دو قایق پیدا می‌کنند.

سی و سه پل (ایران)

سی و سه پل در اساسی‌ترین کارکرد خود نوعی بند برای رودخانه بزرگ زاینده رود محسوب می شود که در اوایل قرن هفدهم میلادی در اصفهان ساخته و تکمیل شد و تا امروز به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های معماری دوران صفویه حفظ شده است.

مطالعه بیشتر  رنگ سال 2021 و عکس‌هایی از آن در دکوراسیون داخلی

با وجود این طی سالیان اخیر و با خشک شدن رودخانه، کارکرد پل بیشتر به حالت تفریحی و گردشگری درآمده است و اطراف آن با مراکز خرید، کافه‌ها و مواردی مانند این پر شده است که در مشغول کردن بازدیدکنندگان نقش مهمی دارند.

قنات ولوومیر (هلند)

پل یا قنات ولوومیر به عنوان یکی از عجیب ترین پل های جهان ایده خاصی دارد و آن اینکه به جای اتصال دو طرف خشک یک رودخانه، پل می‌تواند کاملا با طراحی برعکس ساخته شود. این شاید اولین نمونه با این طراحی باشد که در سال 2002 تکمیل شد و در واقع مسیری آبی بر بالای بزرگراه N302 هلند است که یکی از شلوغ‌ترین بزرگراه‌های این کشور محسوب می‌شود و سرزمین اصلی هلند را به جزیره فلوولند به عنوان بزرگترین جزیره مصنوعی جهان متصل می‌کند.

ولوومیر از نظر فنی امکان عبور دادن برخی قایق‌ها و کشتی‌ها را هم دارد که در دریاچه مصنوعی اطراف جزیره فلوولند در گردش هستند. این پل راه حل منحصر به فردی برای مشکل محوطه‌سازی است که در ساخت پل‌های متحرک، تونل‌ها و پل‌های هوایی وجود دارد.

پل ژوسلینو کوبیچک (برزیل)

ژوسلینو کوبیچک یکی از عجیب ترین پل های جهان است که نام آن به افتخار بیست و یکمین رئیس جمهور برزیل انتخاب شده شده است. این شاهکار معماری مدرن در برازیلیا پایتخت برزیل واقع شده و با طول بیش از 1200 متر و پهنای 24 متری، یک پل قوسی آزادراهی ساخته شده از بتن و فولاد محسوب می‌شود که اولین بار در سال 2002 به بهره‌برداری رسید.

در یک روز صاف و آفتابی می‌توان حتی پل را از سه طاق متقاطع و نامتقارن آن که هریک بیش از 200 فوت ارتفاع دارند از نقاط دور شهر هم تشخیص داد. این پل ساحل شرقی دریاچه پارانوآ را به مرکز شهر برازیلیا وصل می‌کند و همزمان یک منطقه گردشگری مهم در نظر گردشگران پرشماری است که از برازیلیا دیدن می‌کنند.

منبع :toptenz

در صورت نیاز می توانید از خدمات ما در مجموعه شرکت ساختمانی سیما سازه دیدن کنید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره املاک در سراسر ایران، با کارشناسان سیما سازه تماس حاصل نمایید.

امتیاز شما به خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *