مقایسه استحکام آجر ساختمانهای امارات و ایران

این مطلب برای اولین بار درسیما سازه منتشر شده:

آجر انواع مختلفی دارد و در صنعت ساختمان سازی جز مصالح بسیار پرکاربرد است که در داخل و خارج از ایران از آن زیاد استفاده می‌شود. دولت امارات به‌عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه منطقه خاورمیانه که ساختمان سازی در آن رونق زیادی دارد، به‌رعایت استانداردهای بین‌المللی در ساخت بناهای مسکونی و تجاری توجه زیادی دارد. همین موضوع باعث شده کیفیت مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی امارات همیشه زیر ذره‌ بین باشد و از آجرهای با کیفیت در ساخت و ساز استفاده کنند. در مقایسه استحکام آجر ساختمانهای امارات و ایران باید به عوامل متعددی از جمله نوع آجر، شرایط آب و هوایی، استانداردها و مقررات ساختمانی و فناوری‌های ساخت و ساز مورد استفاده در هر دو کشور توجه شود. در ادامه قصد داریم عوامل موثر بر استحکام آجرهای مصرفی در دو کشور را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم، اگر قصد خرید ملک در دبی را دارید برای آگاهی از استحکام ساختمان‌ها در این کشور حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت آجر قرمز می‌توانید با کارشناسان واحد فروش سیما سازه (simasaze.ir) تماس بگیرید و یا در سایت فروشگاه قیمت‌ها را بررسی کنید.

مقایسه استحکام آجر ساختمانهای امارات و کشور ایران

آجرها در گذشته فقط به شکل سنتی و در کارگاه‌های کوچک تولید می‌شد به‌همین دلیل تنوع زیادی هم نداشت. اما در حال حاضر این مصالح پرکاربرد انواع مختلفی دارد و به شکل صنعتی و سنتی تولید آن انجام می‌شود. در کشور امارات اغلب ساختمان‌ها به‌صورت برج‌های بلند مرتبه است و به‌همین دلیل بیشتر از اسکلت‌های فلزی و بتن در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود و از آجر معمولا برای تزئین و یا ساخت دیوارهای داخلی استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم میزان مصرف آجر در ایران و امارات را مقایسه نماییم باید بگوییم که آمار دقیق برای این موضوع نیست، اما با توجه به سرعت توسعه شهری در کشور امارات به‌خصوص افزایش تقاضا برای خرید ملک در دبی، احتمالا مصرف آجر در این کشور بیشتر از ایران است. برای تولید آجرهای مستحکم در کشور امارات از افراد متخصص در زمینه مهندسی ساختمان و آزمایشگاه‌های معتبر در ارزیابی دقیق‌تر استحکام و پایداری ساختمان‌ها کمک می‌گیرد.

مطالعه بیشتر  آجر فشاری چیست ؟

اما به‌صورت کلی برای مقایسه استحکام آجر ساختمانهای امارات و ایران باید به موارد زیر توجه کنید:

  • شرایط آب و هوایی

از آنجا که شرایط آب و هوایی ایران و امارات یکسان نیست و به همین دلیل شرایط تولید آجرهای مناسب برای ایران با امارات متفاوت است. عواملی همچون تغییرات دما، رطوبت بالای هوا در کشور امارات، شدت گرمای هوا در تابستان و اختلاف دمای هوا در روز و شب باعث شده در ساخت آجرهای مورد استفاده در امارات از مواد اولیه مقاوم‌تری در مقایسه با ایران استفاده شود تا ساختمان استحکام و پایداری کافی داشته باشد که باید در مقایسه استحکام آجر ساختمانهای ایران و امارات به این موضوع توجه شود.

  • کیفیت خاک برای تولید آجر

برای تولید آجر باید خاک رس، ماسه، فلدسپات، سنگ‌ آهک، سولفات‌، سولفور، فسفات‌، کانی‌ آهن، منگنز، منیزیم، سدیم، پتاسیم و مواد آلی با نسبت مشخصی با هم مخلوط شوند تا یک آجر با کیفیت تولید و به بازار عرضه گردد. امارات یکی از کشورهای نفت خیز منطقه است که مساحت کوچکتری نسبت به ایران دارد و با توجه به شرایط آب و هوا و ناخالصی‎هایی که در خاک این کشور وجود دارد، باعث شده این خاک برای تولید آجر مستحکم و مقاوم مناسب نباشد. وجود ناخالصی‌ها فراوان در خاک امارات تولید آجر مستحکم در این کشور را در مقایسه با ایران دشوار کرده است. زیرا نوع خاک و ناخالصی‌های آن تاثیر زیادی بر استحکام و قیمت آجر لفتون یا قرمز دارد. در ایران کیفیت خاک مورد استفاده بسیار بالا است و به دلیل ناخالصی کمتر به راحتی در کوره‌ها با دمای بسیار بالا پخته شده و بدون ترک خوردگی تولید می‌‌شود.

  • قوانین و استانداردهای ساختمان سازی

استانداردها و مقررات ساختمانی هر کشور با دیگری متفاوت بوده و این استانداردها شامل الزامات و فرآیندهایی است که باید در ساخت و ساز ساختمان‌ها طبق قانون آن کشور رعایت شود. در زمان خرید مصالح ساختمانی در امارات سازندگان به‌صورت ویژه باید به جنس مصالح، روش‌های ساخت و سیستم‌های استفاده شده در ساختمان‌ها توجه کرده و براساس شرایط ساختمان خود نسبت خرید آجرهای استاندارد و یا سایر مصالح اقدام کنند. در ایران قوانین زیادی برای استفاده مصالح ساختمانی با کیفیت وجود دارد اما نظارت‌ها در کشور امارات بیشتر است و به‌همین دلیل آجرهای تولید شده در این کشور بیشتر از ایران با استانداردهای بین‌المللی همخوانی دارد. در ضمن بخش زیادی از آجر مصرفی در امارات از کشورهای دیگر تامین می‌شود، اما در ایران تقریبا اغلب آجرهای مورد استفاده تولید داخل است.

مطالعه بیشتر  تفاوت آجر شاموتی و انگلیسی

مقایسه ابعاد آجر مورد استفاده در ایران و امارات

پس از مقایسه استحکام آجر ساختمانهای ایران و امارت باید به ابعاد آجرهای مصرفی در دو کشور هم اشاره داشته باشیم . در ایران اغلب از آجر سایز ۶.۵*۱۰.۲۵*۲۱.۵ برای ساختمان سازی استفاده می‌شود و در واقع سایز پرکاربرد و مصرفی آجر در ایران است. اما در کشور امارات از آجرهایی با ابعاد ۵.۰۸*۷.۶۲*۲۲.۸۶ بیشتر استفاده می‌کنند که این اختلاف سایز جزیی باعث تغییر قیمت آجر شاموتی یا قرمز در دو کشور شده است.

مقایسه ابعاد آجر مورد استفاده در ایران و امارات

آجرهای مورد استفاده در ساختمان سازی امارات

آجر که در انگلیسی و لاتین به Brick معروف است یکی از مصالح کاربردی در صنعت ساختمان سازی کشور امارات است که در سال‌های اخیر به‌دلیل افزایش تراکم جمعیت و ساخت بناهای چند طبقه نیاز به آن بیشتر از قبل احساس می‌شود. البته اسکلت ساختمان‌ها در کشور امارات بیشتر از جنس فلزی یا بتنی بوده و از آجر برای تزئین بنا و ساخت فضاهای داخلی استفاده می‌شود. در امارات متحده عربی تولید آجر و مصالح ساختمانی به دلیل توسعه سریع صنعت ساخت و ساز و نیز نیازهای متنوع ساخت و توسعه شهری به یکی از عوامل مهم تبدیل شده است. انتخاب نوع آجر مناسب برای هر پروژه به عواملی همچون نوع مصرف، شرایط اقلیمی، استانداردهای ساختمانی و نیازهای خاص هر ساختمان بستگی دارد. اگر بخواهیم پس از مقایسه استحکام آجر ساختمانهای امارات و ایران نوع آجر مصرفی در دو کشور را مقایسه کنیم، پرکاربردترین نوع آجرها در امارات عبارتند از:

  • آجرهای سفالی
  • آجر قرمز نسوز
  • آجر ماسه آهکی
  • آجرهای لفتون
  • آجرهای سفید

همان طور که مشخص است در امارات هم نوع آجرهای مصرفی شبیه به ایران است، با این تفاوت که به دلیل رطوبت هوا در این کشور میزان استفاده از بلوک‌های بتنی و آجر ماسه آهکی در امارات برای ساخت بناهای محکم بیشتر از ایران است. در این کشور از آجر قرمز نسوز و آجرهای سفید هم برای تزئین بخش‌های مختلف ساختمان استفاده می‌شود به همین دلیل قیمت آجر سفید و قیمت آجر نما در امارات بالا است و بخش زیادی از این محصولات از کشورهای مختلف از جمله ایران به امارات صادر می‌شود.

مطالعه بیشتر  نماهای آجری سنتی مدرن جالب دنیا را بشناسید!

آجرهای مورد استفاده در ساختمان سازی امارات

سوالات متداول

۱. آیا آجرهای تولید شده در ایران و امارات در مورد استحکام مشابهی برخوردار هستند؟

استحکام آجرها در هر کشور به نوع آجر، شرایط ساخت، استفاده از فناوری‌های مختلف و مواد اولیه استفاده شده بستگی دارد و در دو کشور ایران و امارات آجرهای براساس این شرایط تولید و به بازار عرضه می‌شود.

۲. آیا شرایط آب و هوایی هر کشور بر استحکام آجرها تاثیر دارد؟

بله، شرایط آب و هوایی می‌توانند بر استحکام آجرها تاثیر بگذارند. تغییرات دما، رطوبت، بارش و سایر شرایط هوا و همچنین تغییرات اقلیمی می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر استحکام و پایداری آجرها تاثیر داشته باشند.

۳. آیا استفاده از آجرهای مشابه در ساختمان‌های ایران و امارات منجر به نتایج یکسانی در استحکام ساختمان می‌شود؟

خیر، علاوه بر نوع آجر عواملی همچون روش‌های ساخت، استفاده از سیستم‌های مختلف در ساخت و ساز، استفاده از متدولوژی‌های متفاوت و رعایت استانداردهای ساختمانی هر کشور می‌توانند به نتایج متفاوت در استحکام و پایداری ساختمان‌ها منجر شوند.

سخن پایانی

شرایط اقلیمی و استانداردهای ساختمانی در ایران و امارات متفاوت بوده و در مقایسه استحکام آجر ساختمانهای ایران و امارات باید به این موضوع توجه شود. بررسی دقیق و علمی‌تر این موضوع نیاز به تحلیل گسترده‌تری دارد تا بتوان به نتایج قطعی در مورد مقایسه استحکام آجرها در این دو کشور دست یافت ولی می‌توان به این نکته اشاره کرد که در هر دو کشور آجرها مقاومت مناسب برای شرایط اقلیمی را داشته و ساختمان‌ها استحکام کافی را دارند. شرکت سیما سازه (simasaze.ir) در زمینه تولید و فروش انواع مصالح ساختمانی همچون آجرهای قرمز سابقه طولانی و درخشانی دارد، برای خرید انواع متریال مورد نیاز برای تزیین نما و اطلاع از قیمت سایر مصالح ساختمانی می‎‌توانید با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۲۷۶۹۴۲ دفتر فروش شرکت سیما سازه (simasaze.ir) تماس بگیرید و از شرایط خرید محصول از این فروشگاه مطلع شوید.

این نوشته مقایسه استحکام آجر ساختمانهای امارات و ایران برای اولین بار ظاهر می شود در سیما سازه (simasaze.ir).

سیما سازه یکی از بزرگترین هلدینگ های فعال ایران در زمینه ساخت و ساز است که خدماتی از جمله تغییر کاربری اراضی اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، مشارکت در ساخت اصفهان، تهاتر ملک اصفهان، رفع حکم تخریب اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، اخذ پروانه اصفهان، اخذ سند اصفهان را ارائه می دهد.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *