مقبره امپراطور سلسله هان، رقیب جومونگ، عظمت این حکومت را به رخ می‌کشد

این مطلب برای اولین بار توسط تیم تولید محتوا شرکت ساختمانی سیما سازه گردآوری و منتشر شده است.

مقبره امپراطور سلسله هان، رقیب جومونگ، عظمت این حکومت را به رخ می‌کشد

مقبره کشف شده لیو هه، یکی از امپراطور های سلسله هان، با انبوهی از گنجینه‌های باارزش خود، نمایان‌گر شکوه و ثروت تاریخی این سلسله است.

لیو هه، یکی از امپراطور های سلسله هان چین، در دوره‌ای به نام یوانپینگ بود. او در اصل حاکم چانگی بود که بعدا توسط وزیر وقت، هو گوانگ در سال 74 قبل از میلاد به مقام امپراطوری منصوب شد. بیست و هفت روز پس از انتصاب به این عنوان، با 1127 نمونه سوءرفتار به عنوان مدرک در مستندات استیضاح که توسط مقامات کاخ مورد استفاده قرار گرفت، هه از مقام امپراطوری خود خلع شد.

لیو هه، پس از این اتفاق تبعید شد تا به عنوان فردی عادی، به زندگی ادامه دهد. او در تبعیدگاه خود در سال 59 قبل از میلاد، یعنی در اوایل سی‌سالگی درگذشت و از 16 همسر خود، 22 فرزند برجای گذاشت. او در مقبره مارکینز هایهون، واقع در بخش شمالی سین‌کیان در جیانگشی به خاک سپرده شد. باستان‌شناسان این مقبره را در سال 2011 از طریق حفاری به همراه بیست هزار اثر باستانی دیگر کشف کردند.

مقبره او، یکی از بهترین آثار حفظ شده از سلسله هان غربی (206 قبل از میلاد تا 24 پس از میلاد) است که با یکپارچگی کامل، طرح‌بندی متمایز و سیستم قربانی کشف شده است. این مقبره دارای بیشترین تعداد آثار باستانی است که طیف گسترده‌ای از بهترین صنایع دستی در جیانگشی را به همراه دارد. باستان‌شناسان در میان آثار برجای مانده، مصنوعاتی از جمله طلا، برنز و سنگ یشم و یک پرده شکسته را در اتاق اصلی مقبره کشف کردند و دو پرتره را نیز بازیابی کردند که یکی از آنها، قدیمی‌ترین پرتره کنفوسیوس محسوب می‌شود که تا به حال در چین یافت شده است.

مطالعه بیشتر  تونل های زیرزمینی 12000 ساله واقعی هستند و از اسکاتلند تا ترکیه امتداد دارند

مقبره امپراطوری هایهونهو

اقلام طلای حفاری شده از مقبره “هایهونهو” (مارکیز هایهون)

هم‌چنین بیش از 5000 قلعه بامبو از آثار کلاسیک کنفوسیوس کشف شد که نشان‌دهنده رواج آموزه‌های این فیلسوف در بیش از 2000 سال پیش است. هم‌چنین نسخه Qi از کتاب تاریخی The Analects of Confucius (فرجام‌های کنفوسیوس) که برای 1800 سال گم شده بود نیز در میان بامبوهای کشف شده‌ای که تحت اسکن مادون قرمز قرار گرفتند، پیدا شد.

با این که عزل از مقام، ممکن است زندگی این امپراطور سلسله هان را از شکوه سابق خود محروم کرده باشد، اما آثار کشف شده از مقبره او داستان متفاوتی را روایت می‌کند و عظمت یک سلسله را آشکار می‌کند. برای نمونه، اقلام گنجینه طلای کشف شده، بزرگ‌ترین دسته‌ای است که تا بحال در میان مقبره های سلسله هان پیدا شده که گواهی بر ذخایر طلای این سلسله است.

مقبره این امپراطور سلسله هان، تنها آرامگاهی است که محل دفن آن در جنوب رودخانه یانگ‌تسه قرار دارد. در پی این کشف، پنج وسیله نقلیه اسب‌کشی که به خوبی حفظ شده، در کنار چهار اسب قربانی پیدا شد که نشان می‌دهد مالک آن از مقامات رده‌بالای سلسله هان بوده است. لیو، نوه امپراطور وو هان بود که دوران سلطنتش، آغازگر سال‌های پررونقی برای سلسله هان بوده که به اعتقاد مورخان، در این زمینه با سلطنت اولین امپراطوری سلسله کین برابری می‌کند.

منبع :heritagedaily

در صورت نیاز می توانید از خدمات ما در مجموعه شرکت ساختمانی سیما سازه دیدن کنید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره املاک در سراسر ایران، با کارشناسان سیما سازه تماس حاصل نمایید.

مطالعه بیشتر  سفری تصویری به مترو دبی ، یکی از بزرگترین متروهای بدون راننده دنیا

امتیاز شما به خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *