نمای سنگ بهتر است یا آجر؟

این مطلب برای اولین بار درسیما سازه منتشر شده:

در صنعت ساختمان سازی از مصالح مختلفی برای تزئین نما استفاده می‌شود تا علاوه بر زیبایی، ساختمان مقاومت خوبی هم در برابر شرایط محیطی داشته باشد. در حال حاضر برای نمای ساختمان‌ها بیشتر از سنگ و یا آجر نما استفاده می‌شود، انتخاب بین این دو مورد هم کاملا بستگی به سلیقه، بودجه و شرایط پروژه دارد. نمای ساختمان، علاوه بر اهمیت جلب نظر و زیبایی، نقش حیاتی در عملکرد و ایمنی ساختمان نیز دارد. متریال مناسب برای نمای ساختمان به لحاظ زیبایی، عملکرد مناسب و ایمنی باید بررسی شود و سپس براساس این موارد بهترین گزینه بین نمای آجر و نمای سنگ برای استفاده انتخاب شود. در فروشگاه بزرگ مصالح ساختمانی سیما سازه (simasaze.ir) تنوع آجر و سنگ برای تزئین نما بسیار زیاد است، مشتریان این فروشگاه از سراسر کشور می‌توانند متناسب با نیاز و سلیقه خود سنگ و آجر مناسب را از سایت انتخاب کرده و یا برای اطلاع از قیمت‌ها به صورت تلفنی با کارشناسان واحد فروش سیما سازه (simasaze.ir) ارتباط بگیرند.

مقایسه نمای سنگ و نمای آجر

انتخاب بین نمای سنگ یا آجر به سلیقه شما، سبک معماری ساختمان و عوامل محیطی وابسته است. هر دو این مصالح از لحاظ ظاهری و عملکردی مزایا و معایب خود مخصوص به خود را دارند که باید حتما قبل از خرید در مورد آنها اطلاعات کافی داشته باشید.

  • نمای سنگ: ظاهر مدرن و شیک به ساختمان شما می‌دهد و تنوع رنگی بالایی هم دارد. معمولا مقاومت سنگ در مقایسه با آجر در برابر رطوبت و نفوذ آب بیشتر است. سنگ نما با زیبایی و استحکام منحصربه‌فردی که دارد فضای بیرونی ساختمان شما را متحول می‌کند. مقاومت بالای سنگ‌ها در برابر عوامل طبیعی همچون خراشیدگی، ترک‌خوردگی و سایش، نماهای سنگی را برای مدت زمان طولانی زیبا نگاه می‌دارد. با این حال هزینه بالا، نیاز به ساختار حمایتی قوی‌تر و نگهداری منظم ممکن است معایب این نما باشند. انتخاب سنگ برای نما باید با توجه به بودجه و ترجیحات شما انجام شود و اگرچه نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بیشتری دارد، اما می‌تواند ارزش افزوده و زیبایی بلندمدت به ساختمان شما اضافه کند.
  • آجر نما: آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان ظاهری سنتی و کلاسیک به بنا می‌دهد و معمولا از آن برای ایجاد فضای گرم و صمیمی استفاده می‌شود تا ظاهر ساختمان بیشتر جلب توجه کند. آجر در مقایسه سنگ عملکرد بهتری در حفظ گرمایش و سرمایش خانه دارد و خیلی راحت‌تر می‌توان از آن به عنوان یک عایق استفاده کرد. نماهای آجری با ظاهر گرم و طبیعی، مقاومت و استحکام بالا و انعطاف در طراحی یک گزینه عالی برای نمای ساختمان در مناطق با تغییرات آب و هوایی است. انتخاب نماهای آجری باید با در نظر گرفتن تمام این عوامل و نیازهای خاص ساختمان انجام شود تا زیبایی و دوام درازمدت را فراهم کند.
مطالعه بیشتر  معایب و مزایای آجر سفید
ویژگی‌ها سنگ نما آجر نما
ظاهر مدرن و شیک سنتی و کلاسیک
تنوع رنگی بالا محدود
مقاومت به رطوبت و نفوذ آب بالاتر پایین‌تر
مقاومت به خراشیدگی و سایش بالا پایین‌تر
نیاز به نگهداری منظم بله خیر
مقاومت به عوامل طبیعی بالا بالا
هزینه‌ی نصب و نگهداری بالا پایین‌تر
نیاز به ساختار حمایتی بله خیر
عایق حرارتی نسبت به سنگ، پایین‌تر بله

مقایسه مقاومت نماهای سنگ و آجر

در مقایسه مقاومت نماهای سنگ و آجر نما نسوز باید به عوامل مختلفی همچون مقاومت در برابر فشار، خوردگی و تاثیرات محیطی توجه شود. از نظر مقاومت به فشار نمای سنگ معمولا دارای مقاومت به فشار بالاتری نسبت به آجر است، و این یعنی سنگ در برابر فشار و وزن بالا تحمل بیشتری دارد. مقاومت آجر نما به لحاظ فشار قابل قبول است اما در مقایسه با سنگ گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود. از نظر مقاومت به خوردگی و تاثیرات محیطی هم سنگ معمولا پایدارتر از آجر در برابر عوامل محیطی همچون باران، برف، گرما و سرما عمل می‌کند. آجر نیاز به نگهداری و تعمیرات بیشتری دارد و در مقابل خوردگی و تغییرات محیطی آسیب پذیری بیشتری دارد.

مقایسه مقاومت نماهای سنگ و آجر

مقایسه دوام و استحکام نمای آجر و سنگ

به طور کلی دوام نماهایی آجری و سنگ بستگی به کیفیت محصول مورد استفاده دارد. اما اگر هر دو مورد در شرایط استاندارد تولید شده باشد، دوام نمای آجری به طور عام بیشتر از سنگ نما است. یک مشکل شایع در سنگ نما ترک‌خوردگی و شکستن به علت تغییرات دمایی است. این اتفاق به دلیل ضریب انبساط دمایی کمتر در سنگ نما نسبت به آجر رخ می‌دهد، بافت آجر در تغییرات دما انبساط و انقباض بیشتری را تحمل کرده و از این نظر دوام بهتری دارد. اگر ساختمان در منطقه‌ای با تغییرات دمایی شدید قرار دارد، بهترین کار استفاده از آجر نما نسوز یا شاموتی برای نمای بیرونی است. به صورت کلی اما انتخاب بین نماهای آجر و سنگ باید بر اساس نیازها و شرایط محیطی خاص ساختمان انجام شود.

مقایسه دوام و استحکام نمای آجر و سنگ

مقایسه نمای سنگی و آجری به لحاظ ایمنی

مقایسه ایمنی نماهای آجری و سنگی نشان می‌دهد که آجر شاموتی یا سایر انواع آجر نماها از نظر ایمنی مزایای بیشتری دارد. آجر به علت وزن سبک‌تر خود، حمل و نقل آسان‌تری دارد و این امر در فرآیند نصب ایمنی بیشتری را فراهم می‌کند. همچنین آجر نما از لحاظ چسبندگی به دیوار بهتر عمل می‌کند و همچون سنگ نیازی به پیچ‌کردن آنها به دیوار نیست. وزن سبک آجر باعث کاهش خطرات در صورت سقوط می‌شود، در حالی که سقوط سنگ نما ممکن است خطرات جدی‌تری را برای ساکنان و رهگذران به همراه داشته باشد، به ویژه در حوادث طبیعی همچون زلزله وزن سنگ نما می‌تواند وزن کل ساختمان را افزایش دهد و باعث افزایش خطر نشست ساختمان و کاهش مقاومت آن در برابر زلزله شود. در نتیجه استفاده از آجر نسوز از نظر ایمنی برای ساختمان می‌تواند گزینه قابل اعتمادترین باشد.

مقایسه نمای سنگی و آجری به لحاظ ایمنی

مقایسه عایق بودن نمای آجری و سنگی

از نظر ضریب انتقال حرارت و عایق صوتی، هر دو نوع سنگ و آجر می‌توانند مزایا و معایب خود را داشته باشند. انتخاب بین آنها بستگی به نیازها و ترجیحات شما دارد و همچنین نوع آجر یا سنگ مورد استفاده در نما هم بسیار مهم است. در مورد ضریب انتقال حرارت و عایق صوتی نماهایی آجری و سنگی، ویژگی‌های مهمی دارند که هریک از آنها به شرح زیر است:

مطالعه بیشتر  مقایسه استحکام آجر ساختمانهای امارات و ایران

ضریب انتقال حرارت:

  • آجر نما: آجر نما به دلیل بافت متخلخل و حجم هوای داخل بافت آجر، معمولا ضریب انتقال حرارت پایین‌تری نسبت به سنگ نما دارد. این به معنای کاهش نیاز به انرژی گرمایی در فصل‌های سرد سال و کاهش مصرف برق در روزهای گرم سال برای خنک کردن فضای داخلی ساختمان است.
  • سنگ نما: سنگ نما ممکن است ضریب انتقال حرارت بالاتری داشته باشد، به ویژه اگر سنگ‌های بزرگ و جامدی مورد استفاده قرار گیرند. این ممکن است باعث افزایش مصرف انرژی برای گرمایش در فصل سرما شود.

عایق صوتی:

  • آجر نما: به دلیل تخلخل بافت آجر و جذب صوت، آجر نما به عنوان یک عایق صوتی موثر عمل می‌کند. این ویژگی می‌تواند باعث کاهش انتقال صداها از خارج به داخل و برعکس شود.
  • سنگ نما: سنگ نما نیز معمولا عایق صوتی خوبی است. البته ویژگی‌های دقیق آن وابسته به نوع سنگ و روش نصب تغییر می‌کند، بعضی از انواع سنگ‌ها ممکن است صداها را بیشتر انتقال دهند.

مقایسه نمای آجری و سنگی به لحاظ زیبایی

زیبایی نماهای سنگی و آجری بستگی به ترکیب رنگ، طرح‌ها و سبک طراحی همچنین ترجیحات فردی و محیط اطراف ساختمان دارد. نمای سنگی با استفاده از سنگ‌های طبیعی با رنگ‌ها و الگوهای طبیعی، ظاهر زیبا و منحصربه‌فردی ایجاد می‌کند. تنوع سنگ‌ها به طراحان اجازه می‌دهد تا نماهای مختلفی از جمله کلاسیک، مدرن، رستیک و موارد دیگر را ایجاد کنند و این ظاهر لوکس و شیک نماهای سنگی باعث افزایش ارزش و جذابیت ساختمان می‌شود. از سوی دیگر نماهای آجری با طبیعت گرم رنگی و طبیعی‌ترین نمایش از مصالح ساختمانی، می‌تواند ظاهر گرم و دلنشینی به ساختمان ببخشد. طرح‌ها و الگوهای آجرها به تنوع طراحی نماهای آجری کمک می‌کنند تا آن‌ها را در هر نوع محیطی قابل اجرا کنند و نمای آجری به صورت سنتی و کلاسیک، ظاهری زیبا و همچنین در سبک‌های مدرن و صنعتی، نمایی خلاقانه و جذاب ایجاد می‌کند.

مقایسه نمای آجری و سنگی به لحاظ زیبایی

مقایسه طرح و رنگ سنگ نما و آجر نما

مقایسه طرح و رنگ در نماهای آجری و سنگ نما نشان می‌دهد که هر دو متریال تنوع زیادی در این زمینه دارند. از نظر رنگ، هر دو آجر و سنگ معمولاً از رنگ‌های طبیعی شروع می‌کنند، اما تکنولوژی‌های جدید تولید آجر نما امکان تولید رنگ‌های فانتزی را نیز فراهم کرده است. از نظر طرح، هر دو متریال طرح‌های متنوعی دارند، از ساده و رگه‌دار تا طرح‌های برجسته و صخره‌ای. می‌توانید هر دو را با اشکال هندسی یا بی‌نظم در بازار پیدا کنید. انتخاب بین آجر نما و سنگ نما بر اساس سلیقه شما و سبک طراحی مورد نظرتان انجام شود.

 مقایسه طرح و رنگ سنگ نما و آجر نما

مقایسه قیمت آجر نما و سنگ نما

قیمت نماهای سنگی معمولا از نماهای آجری گران‌تر است. دلایل اصلی این تفاوت قیمت عبارتند از فرآیند تولید پیچیده‌تر و مواد اولیه‌گران‌تر برای ساخت سنگ نما، وزن سنگین‌تر که هزینه حمل‌ونقل و نصب را افزایش می‌دهد و نیاز به تکنیک‌های خاص برای نصب صحیح سنگ نما که در مجموع باعث بالا رفتن قیمت سنگ در مقایسه با قیمت آجر نما می‌شود. با این وجود، ارتقاء ظاهر خانه و ایجاد یک نمای لوکس ممکن است از ارزش مالی بیشتری برخوردار باشد و صاحب ملک به سراغ سنگ برای طراحی نما برود. لازم به ذکر است که قیمت بیشتر همیشه به معنی کیفیت بهتر نیست. از آنجا که آجر از نظر دوام ممکن است بهتر عمل کند، انتخاب بین نماهای سنگی و آجری باید بر اساس نیازها و ترجیحات معمار و مالک پروژه انجام شود.

مطالعه بیشتر  تفاوت خانه هوشمند و سنتی

سوالات متداول

۱. اصلی‌ترین تفاوت سنگ نما با آجر نما چه مواردی است؟

اصلی‌ترین موارد تفاوت سنگ نما و آجر نما مواردی همچون دوام آجر و سنگ نما، مقاومت در برابر رطوبت، آبگریزی نمای سنگی و آجر نما، مقاومت در برابر میکروارگانیسم‌ها، تغییر رنگ سنگ نسبت به آجر، ایمنی نما و غیره را شامل می‌شود.

۲. قوانین شهرداری درباره آجر نما و سنگ نما چیست؟

شهرداری‌ها اخیرا قوانین جدیدی در زمینه متریال مورد استفاده برای نمای ساختمان وضع کرده‌اند که عمده‌ترین مسئله این قوانین ترک خوردن و پرتاب خورده سنگ به بیرون از نمای ساختمان است و از این رو پروژه‌هایی که از آجر نما استفاده شده باشند راحت‌تر جواز ساخت‌وساز می‌گیرند.

۳. دلیل تفاوت قیمتی آجر نما و سنگ چیست؟

قیمت آجر نما به دلیل اینکه حمل راحتی دارد و متریال به کار رفته در آن ارزان قیمت است، گزینه بسیار مناسبی به لحاظ قیمت محسوب می‌شود. شرایط سخت حمل سنگ و وزن بالای آن باعث شده فرآیند تولید تا نصب سنگ نما سخت تر و پر هزینه تر از آجر باشد.

سخن پایانی

انتخاب بین نماهای سنگی و آجری باید بر اساس سلیقه و نیازهای شما همچنین محیط اطراف ساختمان انجام شود. مهم‌ترین نکته این است که هنگام انتخاب نما، مواد با کیفیت و نصب حرفه‌ای مهم است تا نمای زیبا و بادوامی برای ساختمان خلق شود. در این مقاله به صورت کلی مزایا و معایب آجرنما و سنگ نما را با هم مقایسه کردیم تا خیلی راحت تر بتوانید به این دو مصالح ساختمانی پرطرفداردر زمان خرید انتخاب خود را انجام دهید. شرکت سیما سازه (simasaze.ir) در زمینه تولید و فروش انواع مصالح ساختمانی همچون آجرهای نما و سنگ سابقه طولانی و درخشانی دارد، در این فروشگاه مصالح ساختمانی می‌توانید به راحتی آجر و سنگ مورد نظر را با ابعاد و رنگ دلخواه پیدا کنید. برای خرید انواع متریال مورد نیاز برای تزئین نما و اطلاع از قیمت سایر مصالح ساختمانی می‎‌توانید با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۲۷۶۹۴۲ دفتر فروش شرکت سیما سازه (simasaze.ir) تماس بگیرد و از شرایط خرید محصول از این فروشگاه مطلع شوید.

این نوشته نمای سنگ بهتر است یا آجر؟ برای اولین بار ظاهر می شود در سیما سازه (simasaze.ir).

سیما سازه یکی از بزرگترین هلدینگ های فعال ایران در زمینه ساخت و ساز است که خدماتی از جمله تغییر کاربری اراضی اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، مشارکت در ساخت اصفهان، تهاتر ملک اصفهان، رفع حکم تخریب اصفهان، تفکیک اراضی اصفهان، اخذ پروانه اصفهان، اخذ سند اصفهان را ارائه می دهد.

امتیاز شما به خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *