همه چیز درباره خرید خانه در منطقه 10 تهران

این مقاله برای اولین بار توسط شرکت ساختمانی سیما سازه بازنویسی و ارائه شده است. در صورت تمایل می توانید در انتهای مطلب دیدگاه خود را بخش نظرات ثبت نمایید. همچنین در صورت وجود هرگونه ایراد در مطلب می توانید آن را از طریق صفحه تماس با ما، با کارشناسان شرکت ساختمانی سیما سازه در میان بگذارید.

اگر به دنبال خانه‌هایی با قیمت مناسب هستید بهتر است منطقه 10 تهران را نیز در نظر داشته باشید. منطقه 10 تهران یک منطقه بسیار قدیمی است که 100 سال قدمت دارد. خرید آپارتمان در منطقه 10 تهران بودجه زیادی نمی‌خواهد و به دلیل جمعیت بالایی که در این منطقه وجود دارد املاک منطقه 10 به خوبی فروش و اجاره می‌رود.
امروزه بسیاری از افراد به دلیل مشکلات اقتصادی توانایی خرید خانه را نداشته و مجبور به اجاره‌نشینی هستند. هنگامی که شما می‌خواهید خانه بخرید یا اجاره کنید باید ابتدا به بودجه خود نگاهی بیندازید و سپس اقدام به خرید یا اجاره خانه کنید.

منطقه 10 کلان شهر تهران کجاست؟

منطقه 10 تهران تقریباً قدمتی بیش از 100 سال یا یک قرن دارد که در مرکز تهران واقع شده است. این منطقه که نسبت به مرکز در بخش غربی شهر قرار گرفته است، با مناطق 2 (از سمت شمال)، 9 (از سمت غرب)، 17 (از سمت جنوب) و 11 (از سمت شرق) هم‌جوار است.

این منطقه از سمت شمال به خیابان آزادی از سمت شرق به بزرگراه شهید نواب صفوی، از سمت جنوب به خیابان قزوین و از سمت غرب به خیابان شهیدان، هرمزگان و پادگان جی ختم می‌شود.

از مهمترین و معروفترین محلات این منطقه می‌توان به محلات سلسبیل، بریانک، حسام الدین و قصرالدشت برای خرید خانه در منطقه 10 اشاره کرد.

این منطقه به عنوان یک گلوگاه دسترسی به فرودگاه بین المللی امام (ره) در سمت جنوب و ترمینال غرب و فرودگاه مهرآباد در سمت غرب و بازار تهران در سمت شرق است.

خرید خانه در منطقه 10 تهران

عواملی هستند که باید برای خرید آپارتمان در منطقه 10 تهران در نظر بگیرید. این عوامل عبارت است از: امکانات رفاهی آن منطقه، امکانات درمانی آن منطقه، امکانات آموزشی و تحصیلی آن منطقه، امکانات تفریحی آن منطقه، وجود وسایل حمل و نقل عمومی، امکانات آپارتمان مورد نظر و جوی که بر آن منطقه حاکم است. اهمیت این عواملی که نامبرده شد برای همه افراد یکسان است.

قطعاً هیچ فردی تمایل ندارد در منطقه‌ای خانه بخرد و سرمایه‌گذاری کند که با مشکل آب، برق، گاز، تلفن و عدم داشتن عواملی که بالا بیان کردیم روبرو باشد. امنیت منطقه نیز بسیار مورد اهمیت واقع می‌شود. یا در صورتی که منطقه مورد نظر امنیت کافی نداشته باشد یا امکانات رفاهی، آموزشی و تحصیلی لازم را نداشته باشد هیچ فردی تمایل به خرید خانه در چنین منطقه ای را ندارد.

مطالعه بیشتر  انواع وام مسکن و شرایط دریافت تسهیلات در سال ۱۴۰۲ (تمامی بانک‌ها)

برای اطلاع از قیمت خرید آپارتمان در منطقه 10 باید به مشاورین املاک منطقه 10 مراجعه کنید. همچنین این منطقه پرجمعیت‌ترین منطقه تهران است که این نکته را باید در خرید خانه در منطقه 10 درنظر بگیرید.

خرید آپارتمان در منطقه 10 تهران

جالب است بدانید بازار املاک منطقه 10 تهران یکی از مناطقی است که بیشترین حجم خرید و فروش را دارد. املاک منطقه 10 کسب و کاری پر رونق و مشتریان بسیاری برای خرید خانه در منطقه 10 و اجاره خانه در این منطقه دارند.

متراژهایی که در این منطقه به صورت رایج در این منطقه وجود دارد و خرید و فروش می‌شود بین 50 مترمربع تا 90 مترمربع است. البته خانه‌هایی با متراژ 30 مترمربع نیز وجود دارد که مشتریان خاص خود را دارد.

قیمت خانه در منطقه 10 از متری 24 میلیون تومان برای یک آپارتمان 18 ساله شروع می‌شود و تا متری 95 میلیون نیز دیده شده است. اما میانگین قیمت خانه در این منطقه متری 59 میلیون 600 هزار تومان بر اساس داده های سامانه هوشمند کیلید محاسبه شده است. طبق آمار به ثبت رسیده در آبان ماه 1402 این منطقه با 329 معامله در این ماه بعد از منطقه 5 بیشترین تعداد معامله را داشته و از این حیث هنوز هم جزو پرتقاضا ترین مناطق برای خرید خانه است.

محله سلسبیل یکی از محله‌های گران قیمت برای خرید آپارتمان در منطقه 10 تهران است. این منطقه دارای بازارهای خرید بسیاری بوده و به همین دلیل متقاضی زیادی دارد.

 • گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن (آبان 1402)

خرید خانه در منطقه 10 و قیمت زندگی در این منطقه از تهران تقریباً مناسب است. اما زندگی در این منطقه از تهران چالش های خودش را دارد. جمعیت بسیار زیادی در این منطقه زندگی می‌کنند و وجود این تعداد از افراد قطعاً حجم تردد و رفت و آمد بسیار زیادی را در بردارد. اما در عین حال دسترسی به این منطقه بسیار راحت بوده و با اتوبوس و مترو می‌توانید به آسانی دسترسی محلی منطقه 10 را تجربه کنید.

تردد ماشین‌ها و جمعیت بالای افراد در این منطقه باعث آلودگی هوای این منطقه کمی بیشتر از دیگر مناطق تهران شده است. اگر دارای محدودیت و یا بیماری تنفسی هستید توصیه می‌شود زندگی در این منطقه را فراموش کنید. با ما همراه باشید تا با خرید آپارتمان منطقه 10 کلان‌شهر تهران بیشتر آشنا شوید

محله‌های منطقه 10 تهران

منطقه 10 تهران دارای 3 ناحیه و 10 محله است. در گذشته آذری زبان های مهاجر به تهران محله های این منطقه مانند سلسبیل و سه راه آذری را برای سکونت انتخاب می‌کردند به همین دلیل امروزه هم این محله ها ساکنان اصالتا آذری زیادی دارد. افراد ساکن در محله‌های این منطقه با اصالت اغلب افرادی با سواد هستند. در لیست زیر نام محله‌های منطقه 10 تهران را برایتان نام می‌بریم.

محله‌های منطقه 10 تهران عبارت است از:

 • محله سلسبیل شمالی
 • محله کارون شمالی
 • محله بریانک
 • محله هفت چنار
 • محله جی
 • محله کارون جنوبی
 • محله سلسبیل جنوبی
 • محله سلیمانی یا تیموری
 • محله هاشمی
 • محله زنجان جنوبی

محله‌های جی و بریانک دو محله بسیار قدیمی در منطقه 10 تهران هستند. در ایام دور دست و قدیم این دو محله با نام‌های قلعه بریانک و قلعه جی به صورت آبادی‌های اقماری شناخته می‌شده است.

بافت و تراکم جمعیت منطقه 10

جالب است بدانید تأسیس قدیمی‌ترین محله این منطقه به سال 1304 برمی‌گردد و تأسیس جدیدترین محله این منطقه شهرداری به سال 1353 هجری شمسی باز می‌گردد. سال‌های تأسیس محلات این منطقه نشان بر قدیمی بودن این منطقه از کلان‌شهر تهران است. همین سبب شده بافت قدیمی در این منطقه زیاد باشد و افراد اقدام به خرید خانه های قدیمی در منطقه 10 و ساختن آپارتمان کنند. در نتیجه وجود آپارتمان های نوساز لا‌به‌لای خانه های قدیمی در این منطقه زیاد یه چشم می‌خورد و به همین دلیل هم خرید آپارتمان در منطقه 10 پررونق است.

مطالعه بیشتر  همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۲۲ تهران

پرتراکم ترین منطقه

مساحت کل این منطقه معادل 817 هکتار است و به همین دلیل پس از منطقه 17 تهران این منطقه عنوان کوچک‌ترین منطقه را به خود اختصاص داده است. از طرفی این منطقه تقریباً حدود ۳۴۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. طبق آماری که به دست آمده است 51 درصد از جمعیت این منطقه را بانوان و 49 درصد از آن را آقایان به خود اختصاص داده‌اند. 86 درصد از افراد ساکن در این منطقه قشر باسواد جامعه هستند. 6 درصد از جمعیت ساکن در منطقه 10 تهران جوانان بین 19 سال تا 24 سال هستند. این منطقه 4 برابر حد استاندارد جمعیت دارد و تراکم آن 2 برابر میانگین تراکم شهر تهران است. این منطقه از تهران با تراکم ۴۲۰ نفر در هکتار پر تراکم‌ترین منطقه شهری استان تهران است.

دسترسی و حمل و نقل عمومی منطقه 10

برای دسترسی به این منطقه می‌توانید از خیابان آزادی در شمال، از بزرگراه شهید نواب صفوی در شرق، از خیابان قزوین در جنوب و از خیابان شهیدان، هرمزگان در غرب منطقه 10 به محله های آن استفاده کرد.
این منطقه از شهر تهران دارای 105 ایستگاه اتوبوس، 18 پارکینگ عمومی، 29 خط تاکسیرانی و 5 ایستگاه مترو است.

خط اتوبوس BRT پارک‌وی-استاد معین هم نزدیک ترین خط بی ار تی به این منطقه است که از اتوبان نواب عبور می‌کند.

ایستگاه های مترو:

 • مترو شهید نواب صفوی در تقاطع بزرگراه نواب و خیابان آذربایجان (خط 2 و 7)
 • مترو شادمان در خیابان آزادی، ابتدای خیابان‌های جیحون و شادمهر(خط 2 و 4)
 • مترو کمیل در حاشیه بزرگراه نواب زیر پل کمیل (خط 7)
 • مترو بریانک در تقاطع بزرگراه نواب و بلوار بریانک غربی (خط 7)
 • مترو رودکی در تقاطع بزرگراه نواب و خیابان امام خمینی (خط 7)

در همین رابطه بخوانید:

 • خرید خانه در منطقه 7 تهران و معرفی محله های آن

بخش‌های مهم موجود در این منطقه کجاست؟

منطقه 10 تهران دارای مراکز مهم اداری و دولتی زیادی نیست. به دلیل تراکم بالای این منطقه و کمبود مکان جغرافیایی ادارات و ارگان‌های بزرگ امکان تأسیس بنا در این منطقه را ندارند. این منطقه بیشتر به دلیل نزدیکی به بازار قدیمی لباس در خیابان سلسبیل و رودکی دارای رفت و آمد بالایی است.

همچنین این منطقه در محدوده طرح ترافیکی و طرح آلودگی هوا نیز قرار ندارد.

در ادامه لیستی از مراکز مهم موجود در املاک منطقه 10 برایتان نام می‌بریم:

بوستان ها و مکان های تفریحی

این منطقه از شهر تهران دارای بیش از 30 بوستان و 21 بوستانک با وسعتی بیش از هشتاد و چهار هکتار است. دلیل وجود این تعداد بوستان و بوستانک آلودگی و جمعیت بسیار بالای این منطقه است.

 • پارک هزار شهید: این پارک واقع در خیابان شهید عرب است.
 • بوستان تهرانی: این بوستان واقع در خیابان قزوین بعد از دو راهی قپان است.
 • موزه حیات وحش 7 چنار: این موزه واقع در میدان بریانک خیابان شهید دعوتی است. این موزه یکی از مکان‌های تاریخی مهم این منطقه از تهران است.
 • پارک هفت چنار: واقع در محله هفت چنار در نزدیکی موزه حیات وحش هفت چنار است.
مطالعه بیشتر  جزئیات و شرایط دریافت وام جعاله بانک ملی

یکی دیگر از بخش‌های قدیمی منطقه 10 تهران نهر فیروزآباد است. نهر فیروزآباد که از شمال غرب تهران به طرف شهر ری جریان دارد و در امتداد مسیر خود بعد از عبور از این منطقه در نهایت به محله فیروزآباد در جنوب شرقی شهر ری منتهی می‌شود. دلیل نام گیری این نهر با نام فیروزآباد به دلیل همین است.

سینما ها:

 • سینما کارون
 • سینما جی
 • سینما المپیا

اماکن مذهبی:

 • گنبد و بارگاه مقدس امام زاده معصوم: این بارگاه در خیابان قزوین نبش خیابان شهید برادران عرب واقع شده است. بقعه متبرکه امامزاده معصوم (ع) در آدرس دقیق: خیابان قزوین بین میدان قزوین و سه راه آذری مقابل پل امامزاده معصوم (ع) است . این امام زاده از نوادگان امام محمد باقر بوده است.
 • منطقه 10 تهران دارای 64 مسجد است که معروفترین و قدیمی‌ترین آن‌ها مسجد لولاگر است و در خیابان آذربایجان نبش خیابان نواب واقع شده است.

در همین رابطه بخوانید:
همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۲۲ تهران

لیست مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های موجود در املاک منطقه 10 شهر تهران

منطقه 10 تهران دارای مراکز بهداشتی و سلامت بسیاری است. بیمارستان‌های معروفی در این منطقه واقع شده‌اند. در بخش زیر لیستی از بیمارستان‌های موجود در این منطقه ارائه می‌شود:

 • بیمارستان شهریار
 • بیمارستان اقبال
 • بیمارستان آزادی: بیمارستان آزادی یک بیمارستان مخصوص روانپزشکی است.
 • بیمارستان بابک
 • بیمارستان روان‌پزشکی میمنت
 • بیمارستان زنان و زایمان لولاگر

نتیجه‌گیری:

همانطور که گفته شد منطقه 10 یکی از پرتقاضا ترین منطقه ها برای خرید خانه در شهر تهران است. به دلیل بافت قدیمی این محله و تراکم بالا و متراژ معمولا پایین آپارتمان، بازار املاک این منطقه محلی جذاب برای سرمایه گذاری و خرید خانه با بودجه پایین تهران است. در نتیجه اگر به دنبال خرید خانه یا سرمایه گذاری در بازار مسکن با بودجه محدود هستید منطقه 10 یکی از گزینه‌های شما خواهد بود. این منطقه در کنار قیمت پایین خانه هایش، دسترسی خوب به اماکانت رفاهی، مراکز درمانی زیاد، نزدیکی به مرکز شهر، و وضعیت خوب حمل و نقل عمومی از دیگر امتیازات این محله محسوب می‌شود.

این مقاله همه چیز درباره خرید خانه در منطقه 10 تهران ارائه شده برای اولین بار در سایت سیما سازه | مجله تخصصی مسکن، ساختمان، معماری و سبک زندگی.

همچنین می توانید از دیگر خدمات شرکت ساختمانی سیما سازه همچون، خرید آپارتمان در اصفهان، خرید زمین در اصفهان، خرید باغ ویلا در اصفهان و خرید دفتر کار و تجاری در اصفهان و یا همچنین از خدمات مالی حقوقی مانند تغییر کاربری اراضی، تفکیک اراضی، اخذ سند، مهندس نقشه کش اصفهان، وکیل جهاد کشاورزی و یا اخذ پایانکار ساختمان نیز استفاده کنید. همچنین از دیگر بخش های پرطرفدار در سیما سازه بخش آکادمی است که در آن دوره هایی همچون آموزش اتوکد، ملک ورثه ای، ضوابط شهرسازی و معماری و دیگر دوره های آموزش حوزه ساختمان در حال برگزاری است نیز دیدن فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *