وام جعاله (تعمیرات) بانک مسکن

این مقاله برای اولین بار توسط شرکت ساختمانی سیما سازه بازنویسی و ارائه شده است. در صورت تمایل می توانید در انتهای مطلب دیدگاه خود را بخش نظرات ثبت نمایید. همچنین در صورت وجود هرگونه ایراد در مطلب می توانید آن را از طریق صفحه تماس با ما، با کارشناسان شرکت ساختمانی سیما سازه در میان بگذارید.

اگر به دنبال دریافت وام مسکن بوده باشید، حتما بین وام‌های متعددی که برای خرید مسکن وجود دارد چشمتان به وامی با نام وام تعمیرات مسکن یا وام جعاله افتاده است. اما وام یا تسهیلات جعاله چیست، به چه کسانی تعلق می‌گیرد و شرایط دریافت آن چگونه است؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

وام جعاله مسکن (تعمیرات) چیست؟

وام تعمیرات مسکن که عمدتا با نام وام جعاله مسکن شناخته می‌شود، وامی است که وام‌گیرنده (جاعل) تعهد می‌دهد که از طرف بانک (عامل) کار مشخصی (مثلا تعمیر یا تکمیل مسکن) را انجام دهد و مزد آن (جعل) را به عنوان تسهیلات دریافت کند. هرچند که در اصطلاح این وام به وام «تعمیر یا تکمیل مسکن» معروف است، اما شما می‌توانید برای افزایش قدرت خرید خانه، آن را در کنار انواع وام‌های خرید مسکن نیز دریافت کنید.
وام جعاله دو نوع دارد: جعاله تعمیر و جعاله تکمیل .

وام جعاله تعمیر

به حفر یا ترمیم چاه، سرویس حمام، آشپزخانه و دستشویی، ترمیم یا آسفالت پشت‌بام، کاشی‌کاری، جابه‌جایی در‌ها و پنجره‌ها، لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش، تعمیرات جزئی داخل ساختمان، رنگ و نقاشی، خرید انشعاب آب و برق، لوله‌کشی آب و گاز و ترمیم سیم‌کشی معیوب ساختمان تعلق می‌گیرد.

وام جعاله تکمیل

هم به حیاط‌سازی، نرده‌کشی، کاشی‌کاری، موزاییک‌کاری، لوله‌کشی گاز و آب، نصب تاسیسات سرمایش و گرمایش، کابینت‌گذاری، تکمیل زیرزمین، حفر چاه، نصب موکت، پارکت، سرامیک و تغییرات داخلی ساختمان تعلق می‌گیرد.

مطالعه بیشتر  وام مسکن جوانان بانک مسکن؛ شرایط و مدارک لازم

دریافت وام جعاله مسکن از طریق سپرده‌گذاری

شما از طریق سپرده‌گذاری می‌توانید تا سقف 20 میلیون‌ تومان جعاله دریافت کنید. برای دریافت این وام باید همین مبلغ را به مدت ۶ ماه در یکی از حساب‌های صندوق پس‌انداز یکم، صندوق پس‌انداز مسکن، صندوق پس‌انداز مسکن جوانان، صندوق پس‌انداز ساخت مسکن سپرده‌گذاری کنید و بعد از آن درخواست وام جعاله بدهید.

نرخ سود این تسهیلات ۱۱ درصد است و می‌توانید حداکثر تا ۵ سال آن را بازپرداخت کنید.
البته اگر بیش از دو دوره‌ انتظار (معادل یک سال) پول خود را در بانک سپرده‌گذاری کرده باشید از یک درصد تخفیف در سود تسهیلات برخوردار می‌شوید. یعنی وام را با نرخ سود ۱۰ درصد دریافت می‌کنید.

وام جعاله

در همین رابطه بخوانید:

 • خرید خانه وام‌دار و شرایط مختلف آن

دریافت وام جعاله مسکن از طریق اوراق ممتاز

مانند سایر وام‌های مسکن شما می‌توانید بدون نیاز به سپرده‌گذاری و تنها از طریق خرید اوراق حق تقدم، وام تعمیرات دریافت کنید؛ یعنی به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان وام باید یک اوراق ممتاز (تسه) تهیه کنید. سقف این وام 160 میلیون تومان، با نرخ سود 22.5 درصد و مدت بازپرداختش حداکثر تا ۵ سال است.
پیش از این گفتیم که می‌توان وام جعاله را برای افزایش قدرت خرید مسکن در کنار سایر تسهیلات خرید بانک مسکن نیز دریافت کرد.

متقاضی برای دریافت وام تعمیر خانه از بانک مسکن از طریق اوراق گواهی ممتاز ابتدا باید اوراق گواهی ممتاز یا همان اوراق تسه را از یکی از شعب بانک مسکن یا یکی از شعب کارگزاری بورس خریداری کنند. همچنین باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و دارای کد بورسی باشد.

اما باید توجه کنید که اگر می‌خواهید وام جعاله یا تعمیرات را همزمان با وام‌های خرید مسکن (مثلا مسکن یکم) بگیرید، حتما باید از طریق خرید اوراق ممتاز برای دریافتش اقدام کنید.

دریافت وام جعاله مسکن به صورت ترکیبی

در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید 20 میلیون تومان وام از طریق سپرده و 140 میلیون تومان دیگر وام از طریق خرید اوراق (مجموعا 160 میلیون تومان) دریافت کنید.

انواع وثیقه‌ برای دریافت تسهیلات جعاله

برای دریافت تسهیلات جعاله به ۵ روش می‌توان وثیقه گذاشت که در ادامه آن‌ها را مرور می‌کنیم.

مطالعه بیشتر  خرید خانه وام دار و نکاتی که باید به آن توجه کرد

وام جعاله در قبال سفته:

در این روش شما باید ۱۲۰ درصد مجموع اصل و سود تسهیلات را به صورت سفته نزد بانک به امانت بگذارید.

همچنین دو نفر کارمند دولت یا یک کارمند دولت و یک دارنده‌ پروانه‌ کسب باید نزد بانک ضمانت شما را بکنند. علاوه بر این باید گواهی کسر از حقوق خودتان یا یکی از ضامن‌ها را هم به بانک تحویل دهید.

در قبال تنظیم قرارداد داخلی صرفا روی پلاک‌های در رهن بانک:

در این روش به میزان مجموع اصل و سود تسهیلات باید نزد بانک وثیقه بگذارید.

همچنین دو نفر کارمند دولت یا یک کارمند دولت و یک دارنده‌ پروانه‌ کسب باید نزد بانک ضمانت شما را بکنند.

علاوه بر این باید گواهی کسر از حقوق خودتان یا یکی از ضامن‌ها را هم به بانک تحویل دهید.

در قبال سپرده‌گذاری نزد بانک مسکن:

اگر شما سپرده‌ای نزد بانک مسکن با میزان ۱۱۰ درصد مجموع اصل و سود تسهیلات دارید، می‌توانید از آن به عنوان وثیقه دریافت تسهیلات جعاله استفاده کنید. در این روش نیازی به ضامن نیست.

در قبال ترهین شش دانگ وثیقه غیرمنقول:

در این روش شما می‌توانید از اموال غیرمنقول نزد بانک وثیقه بگذارید. اموال غیرمنقول به اموالی گفته می‌شود که جابه‌جا کردن آن‌ها از محلی به محل دیگر بدون وارد کردن خسارت ممکن نباشد، مانند زمین.

بنابراین اگر شما مال غیرمنقولی دارید، می‌توانید با ترهین ششدانگ آن نزد بانک از تسهیلات جعاله استفاده کنید. میزان ارزش وثیقه باید به میزان مجموع اصل و سود تسهیلات باشد.

در این روش برای ضمانت لازم است گواهی درآمد خودتان را تسلیم بانک کنید و بانک نیز آن را تایید کند.

شرایط دریافت وام تعمیرات ویژه کارمندان دولت:

بانک مسکن با تنظیم قرارداد داخلی و ضمانت دو نفر کارمند دولت و اخذ گواهی درآمد به کارمندان دولت تا سقف ۵ میلیون تومان و روی واحدهایی که در رهن بانک قرار ندارند وام تعمیرات می‌دهد. همچنین سازمانی که کارمند در آن کار می‌کند باید تعهد کند در صورت عدم پرداخت به موقع اقساط توسط کارمند، مبلغ اقساط از حقوقش کسر شود.

شرایط دریافت وام جعاله

در همین رابطه بخوانید:

 • شرایط انتقال وام مسکن به شهرستان چیست؟

ضوابط و شرایط دریافت وام جعاله (وام تعمیرات)

 • شما یا ضامنتان نباید هیچ سابقه‌ چک برگشتی یا بدهی سررسید شده در سیستم بانکی داشته باشید.
 • خانه‌ای که می‌خواهید برایش تسهیلات را دریافت کنید نباید تسهیلات جعاله‌ تسویه‌نشده‌ای داشته باشد. به عبارت دیگر پیش از دریافت تسهیلات جعاله‌ جدید باید وام قبلی خود را تسویه کنید.
 • هزینه کارشناسی ملک را باید پرداخت کنید.
 • در صورت تسویه تسهیلات جعاله قبلی که از بانک مسکن یا سایر بانک‌ها دریافت کرده‌اید، می‌‌توانید مجددا وام جعاله دریافت کنید.
 • انتقال تسهیلات جعاله به بستگان نزدیک (پدر، مادر، فرزند، همسر، برادر، خواهر، پدربزرگ ، مادربزرگ و نوه) بدون واریز درصدی از مانده بدهی و انتقال به غیر با واریز 10% از مانده بدهی بلامانع است.
مطالعه بیشتر  چگونه بهترین محله برای خرید خانه و زندگی را انتخاب کنیم؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات جعاله مسکن

 • اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت ملک (سند باید حتما به نام دریافت‌کننده تسهیلات باشد.)
 • اصل و تصویر پایان‌کار ساختمان
 • ارائه قبض برق یا مدارکی که بانک بتواند بر اساس آن کدپستی خانه‌ای را که می‌خواهید برایش تسهیلات بگیرید، تایید کند.
 • اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه مالک یا مالکین
 • اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه ضامن یا ضامنین
 • مدارک شغلی و درآمد دریافت‌کننده‌ی تسهیلات مانند جواز کسب و فیش حقوقی
 • رسید پرداخت مبلغ ارزیابی ملک
 • تکمیل و امضای فرم درخواست وام

توجه کنید تحویل مدارک بانک را ملزم به پرداخت وام نمی‌کند و تنها پس از بررسی‌ مدارک و تایید بانک، وام به شما پرداخت می‌شود. اولین قسط بازپرداخت وام را هم باید یک ماه پس از انعقاد قرارداد با بانک پرداخت کنید.

در همین رابطه بخوانید:

 • شرایط دریافت وام مسکن یکم چیست؟

این مقاله وام جعاله (تعمیرات) بانک مسکن ارائه شده برای اولین بار در سایت سیما سازه | مجله تخصصی مسکن، ساختمان، معماری و سبک زندگی.

همچنین می توانید از دیگر خدمات شرکت ساختمانی سیما سازه همچون، خرید آپارتمان در اصفهان، خرید زمین در اصفهان، خرید باغ ویلا در اصفهان و خرید دفتر کار و تجاری در اصفهان و یا همچنین از خدمات مالی حقوقی مانند تغییر کاربری اراضی، تفکیک اراضی، اخذ سند، مهندس نقشه کش اصفهان، وکیل جهاد کشاورزی و یا اخذ پایانکار ساختمان نیز استفاده کنید. همچنین از دیگر بخش های پرطرفدار در سیما سازه بخش آکادمی است که در آن دوره هایی همچون آموزش اتوکد، ملک ورثه ای، ضوابط شهرسازی و معماری و دیگر دوره های آموزش حوزه ساختمان در حال برگزاری است نیز دیدن فرمایید.

امتیاز شما به خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *