وام نهضت ملی مسکن 1403 + شرایط دریافت و مبلغ اقساط

این مقاله برای اولین بار توسط شرکت ساختمانی سیما سازه بازنویسی و ارائه شده است. در صورت تمایل می توانید در انتهای مطلب دیدگاه خود را بخش نظرات ثبت نمایید. همچنین در صورت وجود هرگونه ایراد در مطلب می توانید آن را از طریق صفحه تماس با ما، با کارشناسان شرکت ساختمانی سیما سازه در میان بگذارید.

نام تسهیلات: وام نهضت ملی مسکن

مبلغ وام: 800 میلیون تومان

سود تسهیلات: 18 درصد

روش پرداخت: ساده و پلکانی

حداکثر مدت بازپرداخت: 20 سال (در روش عادی)

اقساط ماهانه: 12 میلیون 347 هزار تومان (در روش عادی)

مبلغ وام نهضت ملی مسکن در سال 1403 نسبت به سال گذشته از 550 میلیون تومان به 800 میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

طبق آخرین مصوبه شورای عالی مسکن در تیر ماه سال 1403، سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن 800 میلیون تومان با سود 18 درصد و مهلت بازپرداخت 20 سال تعیین گردید.

تسهیلات نهضت ملی مسکن چیست؟

طرح تسهیلات نهضت ملی مسکن برای اولین بار در دولت قبل مطرح و در ادامه به متقاضیان اعطا شد. این وام با وام خرید مسکن (اوراق ممتاز) متفاوت است. بسیاری این طرح را ادامه طرح مسکن مهر می‌دانند. در ابتدا سقف این تسهیلات برای دهک‌های مختلف متفاوت بود و به دهک های پایین تر وام با مبلغ بیشتری تعلق می‌گرفت. اما از سال گذشته تصویب شد که مبلغ این وام برای همه افراد یکسان باشد.

مطالعه بیشتر  انواع وام مسکن و شرایط دریافت تسهیلات در سال ۱۴۰۲ (تمامی بانک‌ها)
همچنین بخوانید: انواع وام مسکن و شرایط دریافت تسهیلات (تمامی بانک‌ها)

اقساط وام نهضت ملی مسکن

درباره نحوه بازپرداخت این تسهیلات برای سال جدید هنوز از طرف شورای عالی مسکن چیزی مشخص نشده است. اما اگر نحوه محاسبات پرداخت اقساط را همانند سال گذشته در نظر بگیریم تا حدود زیادی همه چیز مشخص می‌شود.

بر این اساس اقساط ماهیانه این وام برای روش پلکانی 12 میلیون 346 هزار 492 تومان خواهد بود. سود این وام 18 درصد و مدت بازپرداخت 240 ماه معادل 20 سال خواهد بود.

اما برای روش پلکانی باید منتظر اعلام جزئیات اقساط این وام برای این روش توسط شورای عالی مسکن باشیم.

نکته دیگر کاهش نرخ سود این وام از 23 درصد به 18 درصد نسبت به سال گذشته است. در این حالت بعد از 20 سال سود بازپرداخت این وام در روش عادی به 2 میلیارد و ۹۶۳ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان خواهد رسید.

شرایط دریافت وام نهضت ملی مسکن

در مورد اینکه این وام به چه کسانی تعلق می‌گیرد، قبل از هرچیز باید گفت که این وام به ساکنان شهرهای استان تهران و دیگر کلانشهرها تعلق نمی‌گیرد. همچنین اولویت دریافت این وام با افرادی است دارای فرزند بیشتری هستند. اما بطور کلی متقاضی دریافت تسهیلات ملی مسکن باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • متقاضی باید سرپرست خانوار و متاهل باشد.
 • مالک واحد مسکونی نباشد.
 • پنج سال سابقه سکونت در شهری که تقاضای وام می‌کند، را داشته باشد. در صورتی که متقاضی از کلانشهرها به هر یک شهرهای کوچک تر نقل مکان کرده باشد سابقه سکونت به یکسال کاهش می‌یابد.
 • سابقه چک برگشتی، تسهیلات معوقه و منع قانونی برای دریافت تسهیلات نداشته باشد.
 • درخواست‌کنندگان این وام از فروردین ۱۳۸۴ نباید مالک هر گونه و زمین و خانه و مسکن بوده باشند.
 • متقاضی از بهمن سال ۱۳۵۷ از هیچ امکانات دولتی و تسهیلات دولتی و غیردولتی در حوزه مسکن استفاده نکرده باشد.
 • افراد تحت نظر سازمان بهزیستی و کمیته امداد هم امکان ثبت نام در وام ملی مسکن را خواهند داشت.
مطالعه بیشتر  خرید خانه وام دار و نکاتی که باید به آن توجه کرد

شرایط دریافت وام برای افراد غیر متاهل:

 • خانم‌های مجرد سرپرست خانوار که حداقل ۳۵سال سن دارند. و مردان مجردی که شرط سنی حداقل ۴۵ سال دارند.
 • همچنین افراد مجرد دارای بیماری خاص با ارائه مدارک لازم شامل دریافت این وام می‌شود.
همچنین بخوانید: وام ودیعه مسکن (شرایط + راهنمای ثبت نام)

مدارک لازم برای دریافت وام ملی مسکن

 • شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • شناسنامه و کارت ملی افراد تحت تکفل
 • مدارکی که اثبات می‌کند متقاضی حداقل 5 سال سابقه سکونت در آن شهر را دارد. مدارکی مانند جواز کسب، گواهی اشتغال به کار معتبر و رسمی از شغل دولتی یا خصوصی، سابقه بیمه متقاضی وام، تاییدیه تحصیلی فرزندان متقاضی.
 • فیش حقوقی برای بازنشستگان یا مستمری‌بگیران الزامی است

نکته: اجاره نامه به عنوان مدرک سابقه سکونت برای دریافت این وام به مورد قبول نیست.

نحوه ثبت نام وام نهضت ملی مسکن

برای دریافت این وام نیازی به مراجعه حضوری به بانک نیست. برای دریافت این وام ابتدا باید از طریق سامانه اینرنتی به آدرس saman.mrud.ir ثبت نام کنید و مدارک مورد نیاز که پیشتر گفته شده را در این سامانه بارگذاری کنید. بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام نتیجه درخواست وام از طریق پیامک به شما اعلام خواهد شد. و بر اساس اولویت‌های وزارت مسکن، راه و شهرسازی در لیست دریافت کننده‌گان این وام قرار خواهید گرفت.

این مقاله وام نهضت ملی مسکن 1403 + شرایط دریافت و مبلغ اقساط ارائه شده برای اولین بار در سایت سیما سازه | مجله تخصصی مسکن، ساختمان، معماری و سبک زندگی.

همچنین می توانید از دیگر خدمات شرکت ساختمانی سیما سازه همچون، خرید آپارتمان در اصفهان، خرید زمین در اصفهان، خرید باغ ویلا در اصفهان و خرید دفتر کار و تجاری در اصفهان و یا همچنین از خدمات مالی حقوقی مانند تغییر کاربری اراضی، تفکیک اراضی، اخذ سند، مهندس نقشه کش اصفهان، وکیل جهاد کشاورزی و یا اخذ پایانکار ساختمان نیز استفاده کنید. همچنین از دیگر بخش های پرطرفدار در سیما سازه بخش آکادمی است که در آن دوره هایی همچون آموزش اتوکد، ملک ورثه ای، ضوابط شهرسازی و معماری و دیگر دوره های آموزش حوزه ساختمان در حال برگزاری است نیز دیدن فرمایید.

امتیاز شما به خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *